Alexandra, Banská Bystrica: Neviem, či chcem dieťa

Psychologická poradňa31.01.2013
Alexandra, Banská Bystrica: Neviem, či chcem dieťa

Dobrý deň,
mám 28 rokov, priateľa, sme spolu tri roky, žijeme spolu menej ako rok. Je odo mňa mladší o dva roky. Vzťah máme dobrý, až na menšie nezrovnalosti. Momentálne riešime otázku "dieťa". On by bol za to, aby sme sa zobrali a mali dieťa. Problém je v tom, že aj keby som už vek mala na dieťa, nemám pocit, že ho chcem.

Hovoríme o tom veľmi často, jeho hlavnou otázkou je, prečo nechcem dieťa. Nejde o to, že to dieťa nechcem s ním, ja to dieťa nechcem vôbec. Aby ste ma nepochopili zle, ja milujem deti, mám krstnú dcéru a v rodine máme veľa detí. Rozumiem si s nimi veľmi dobre a majú ma najradšej.

A čo sa týka toho môjho problému, aj sa hanbím ho vysloviť. Svoje dieťa nechcem mať preto, lebo mám pocit, že by to bol len balast na mojom krku. Ja viem, znie to hrozne, ale naozaj to tak cítim. Myslíte si, že sa to niekedy zmení, alebo je to vôbec normálne, že mám také pocity? Ďakujem pekne za odpoveď.

Alexandra, Banská Bystrica

Milá Alexandra!
Rozhodnutie stať sa matkou, je pre mnohé ženy, najmä v dnešnej dobe, kedy sme schopné presne naplánovať tehotenstvo, veľkým krokom. A aj keď ženské biologické hodiny tikajú, naskytujú sa mnohé iné otázky, otázky zabezpečenia, odchodu z práce, straty samostatnosti.

Vaše pocity sú preto prirodzené, stálo by však za to, preskúmať presný dôvod Vášho postoja. Ak tento postoj vyplýva z Vášho základného presvedčenia, je zbytočné otehotnieť len kvôli partnerovi, či rodine. No dôvod takéhoto postoja býva niekedy dobre zamaskovaný, navštívila by som preto na Vašom mieste poradcu, psychológa  a prebrala všetky oblasti svojho života, od partnerstva, cez prácu až po vlastné detstvo.

Ste vo veku, kedy je potrebné určiť si základné hodnoty, o pár rokov by na rozhodnutie o dieťati už mohlo byť neskoro, preto chcem, aby ste preskúmala samú seba a bola si istá, že rozhodnutie vyplýva z Vás, z Vášho ja. Každá žena sa nemusí stať matkou, niektoré sú tejto skutočnosti vystavené nedobrovoľne, iné sa rozhodnú dobrovoľne.

Faktom však zostáva, že zdravé ženské telo je biologicky stavané tak, aby porodilo minimálne jedného potomka. Ak sa tomu tak do určitej doby nestane, očakávajte, že môžu prísť gynekologické problémy, spojené aj so zhoršením psychického stavu, je to prirodzená reakcia ženského tela, ktorému nebolo možné splniť jednu zo základných fyziologických úloh.

Sme stavané tak, aby z nás boli matky, aj keď sa tomu dnešná emancipovaná spoločnosť bráni. Týmto nechcem zhadzovať Váš postoj, len Vám pripomínam, to, čo je nám dané biologicky. Konečné rozhodnutie však bude len a len na Vás, nepodceňujte preto rozhodovaciu fázu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa