Angelika, Trebišov: Manželovi rodičia môžu za jeho stroskotané vzťahy

Psychologická poradňa29.02.2016
Angelika, Trebišov: Manželovi rodičia môžu za jeho stroskotané vzťahy

Dobrý deň
chcela by som sa zveriť s problémom, ktorý ma veľmi ťaží a neviem si dať vôbec rady. S mojím manželom máme veľmi pekný a harmonický vzťah až na jeden problém, svokrovci a manželova sestra. Pre vysvetlenie, som treťou manželkou, predošlé manželove vzťahy stroskotali, pričom moji svokrovci mi tvrdili, že na vine boli jeho manželky. Teraz tým nie som istá, zo začiatku bolo všetko v poriadku, až na také maličkosti, s ktorými podpichovali, avšak ja som si z toho ťažkú hlavu nerobila a brala som to s rezervou.

Keďže manžel pracuje mimo ja som s jeho rodičmi trávila viac času, snažila som sa im pomáhať ako sa dalo, či už v záhrade, tak isto s upratovaním, vybavovaním rôznych úradných vecí. Môj manžel v lete stratil prácu a vrátil sa domov. Myslím si, že vtedy sa začali problémy stupňovať, moji svokrovci vyžadovali, aby s nimi trávil čo najviac času, zo začiatku k nim chodil 1-krát do týždňa a denne minimálne dva-tri telefonáty, no neskôr sa návštevy začali stupňovať a predlžovať na celodenné aj niekoľkokrát do týždňa. A podpichovanie a ponižovanie typu ty také doma nemáš, ty také doma nevieš vypestovať, ty také nevieš uvariť, ty také nevieš upiecť, alebo moje je oveľa lepšie ako tvoje, atď... pokračovali a stupňovali sa.

Manžel sa priznal, že možno až na 80% jeho rodičia ovplyvnili jeho dve stroskotané manželstvá. Prosím Vás poraďte mi ako z tejto situácie von, ako sa mám zachovať, aby som aj manželovi pomohla a aj ja som našla svoj pokoj. Ďakujem.

Angelika, Trebišov


Dobrý deň!
Rodinu do ktorej sa narodíme, si nemôžeme vybrať a zároveň má práve rodina veľký vplyv na náš život. V živote každého človeka však nastane moment, kedy je potrebné tzv. „vyletieť z hniezda“ a začať si budovať svoj život a svoje vlastné rodinné zázemie. To neznamená prestať sa s rodinou stretávať. Znamená to však určiť si jasné hranice svojho súkromia, kam rodičia už nebudú zasahovať. Toto je hlavne veľkou úlohou pre Vášho manžela, Vy ho môžete maximálne podporovať. Základ je zmieriť sa s tým, že vlastných rodičov už človek nemôže zmeniť, zmeniť sa dá len prístup k situácii.

Práve hranice, kam rodičia zasahovať môžu a kam už nie, by mohli pomôcť v celkovom fungovaní. Manžel si Vás pred rodičmi zastal a to je z jeho strany krok dopredu. Základ je aby ste ich hádky a spory nepustili medzi seba do vzťahu, rozprávajte sa s manželom o jeho rodine, nerobte z tejto témy tabu, snažte sa ho vypočuť a zároveň mu vysvetliť aj svoj pohľad. Skúste rozhovory viesť bez zbytočnej zášti voči jeho rodine, zároveň mu tým ukážete nový prístup, ktorý z vlastnej rodiny nepozná.

Ja verím, že keď budete trpezlivá, manžel dokáže vybudovať hranice Vášho vlastného vzťahu, za ktoré nikoho nepustí. Dobrým znakom je, že si Vás v náročnej situácii dokázal pred rodinou zastať, verím tomu, že aj sama rodina pochopí, že ak Vás nezačnú rešpektovať, môžu prísť aj o vlastného syna. Ak by sa situácia nezlepšovala, skúste sa zamyslieť ja nad návštevou rodinného poradcu, kde by ste spoločne s manželom mohli prebrať základné rodinné vzťahy a ich vplyv na Vaše partnerstvo. Posielam veľa energie a trpezlivosti do ďalších dní, verím, že ste žena, ktorá dokáže situáciu ustáť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa