Anna, Bratislava: Zahodiť 7-ročný vzťah kvôli milencovi?

Psychologická poradňa11.04.2018
Anna, Bratislava: Zahodiť 7-ročný vzťah kvôli milencovi?

Dobrý deň,
mam problém a už neviem ako ďalej. Mám partnera 7 rokov, viem, že ma ľúbi a aj ja ľúbim jeho, ale nie je to už také ako kedysi, často sa hádame kvôli malichernostiam a ani v intímnom živote to už nie je ako kedysi. Je to môj prvý partner a desí ma predstava, že som nemala možnosť skúsiť si vzťah aj s niekým iným a mám s ním byť do konca života. Je to dobrý človek, ale občas mi lezie na nervy. Vyčíta mi že nič nerobím a pritom on vkuse hrá hry alebo sedí pred TV. Ostáva pre neho v podradnej práci, aj keď má na viac. Okolie nás tlačí do svadby a on stále nič. Do všetkého ho treba tlačiť a ja neviem čo s ním. A vtedy to prišlo.

Učaroval mi kolega. Od začiatku sme si rozumeli a začali sme sa stretávať aj mimo práce. Kávy a tak. Dlho som odolávala intímnemu zblíženiu no nakoniec som podľahla. Najprv som si myslela, že si aspoň užijem a konečne zistím, aké je to s iným. Postupne však do hry prišli city. Zaľúbili sme sa do seba. Je nám spolu skvelo. Cítim sa s ním úžasne a on cíti to isté. Chce aby sme boli spolu a ja teraz stojím pred ťažkým rozhodnutím. Zahodiť 7 rokov života alebo ostať vo vzťahu, aj keď si ním nie som istá? Nemalo by byť rozhodnutie pre život s terajším partnerom to najľahšie? Neviem ako ďalej.

Anna, Bratislava

Milá Anna!
Ďakujem za Váš dotaz. Ako sama píšete, 7 rokov je dlhá časť Vášho života. Práve preto nie je aktuálne rozhodnutie ľahké. Nepoužila by som však slovo zahodiť. Čas, ktorý ste strávila s partnerom Vás mnohé naučil. Aj o tom sú naše vzťahy, učia nás mnohé o druhých aj o sebe samých. O tom, čo sú naše priority, čo nám vyhovuje a čo nedokážeme rešpektovať. Skúsenosti, ktoré máme zo vzťahov by mali byť pre nás akýmsi vodítkom pre vzťah nasledujúci. Určitý stereotyp prináša každé spolužitie. Niečo sme schopní tolerovať a niečo zas nie.

Skúste popremýšľať čo presne hľadáte u nového partnera. Čomu sa chcete vyvarovať v porovnaní s Vašim súčasným vzťahom. A či ste si istá, že Vám to nový vzťah poskytne. Zo začiatku je vždy všetko ideálne, máme tendenciu vnímať druhého cez ružové okuliare. Po siedmich rokoch už je to iné. Maličkosti, ktoré sme na začiatku nevnímali, nám začínajú vadiť. Sme viac kritickí. Je to prirodzený vývoj a často je ťažké to ustáť. Určite je dobré vnímať budúceho partnera aj ako budúceho otca. Uvedomiť si, ktoré vlastnosti si na ňom vážite.

Na Vašom mieste by som nerobila unáhlené rozhodnutia, zamyslela sa nad súčasnou situáciou. Skúste si uvedomiť, čo všetko Vám vzťah dal, porozprávajte sa úprimne so svojím partnerom, možno aj jeho pohľad vnesie do situácie viac svetla. Odporučila by som Vám aj osobnú konzultáciu s psychológom, je dôležité o celej záležitosti hovoriť nahlas a uvedomiť si, v ktorom momente ste sa začali s partnerom jeden druhému vzďaľovať. Budem Vám držať palce a verím, že ak si doprajete čas na určitú sumarizáciu celého vzťahu a vecí, ktoré sa v poslednej dobe odohrali, dospejete k správnemu rozhodnutiu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa