Anna, Prešov: Manžel ma psychicky týral, následky nesiem dodnes

Psychologická poradňa16.06.2014
Anna, Prešov: Manžel ma psychicky týral, následky nesiem dodnes

Dobrý deň,
mám 45 rokov a tri deti. Sama sa o ne starám, som rozvedená. S exmanželom som sa rozviedla kvôli alkoholu, hazardným hrám, fyzickým napadnutiam, ale hlavne psychickému týraniu Z čias, keď sme ešte žili spolu, pred 8 rokmi, mi zostali dodnes známky stresu a depresie.

Pracujem s ľuďmi a posledné 2 roky mám problém uvoľniť sa, aj pri rozhovore. Mám stiahnutý krk a neviem nim otočiť. Ráno, keď cestujem autobusom to začína. Mám problémy aj zaspať, beriem tabletky. Prosím, poraďte mi.

Anna, Prešov


Milá Anna!
Hneď na začiatku musím vyjadriť svoj obdiv, že ste dokázala opustiť rodinnú situáciu, ktorá škodila Vám aj Vašim deťom. Určite ste úžasná a odvážna žena, ktorá dokáže svoj život zmeniť a ísť ďalej. Je prirodzené, že vo Vás ostali následky. Je potreba zistiť pravú príčinu problému. Preto odporúčam najskôr posúdiť zdravotné hľadisko. Vždy je možnosť, že problém by mohol vyplývať aj z fyziologickej príčiny. Okrem toho si myslím, žeby pre Vás boli vhodné relaxácie, cvičenia na uvoľnenie tela aj mysle. Pravidelné relaxácie môžu pomôcť aj pri zaspávaní.Problémy so spánkom sú jedným z odrazov Vašej psychickej nepohody, na všetkom človek môže pracovať, aj bez liekov.

Kvalitu spánku ovplyvňuje všetko, životospráva, pravidelné chodenie spať v tú istú dobu, obmedzenie alkoholu, cigariet, šport atď. Je dôležité mať v živote určitý režim, ktorý Vám vyhovuje. A hlavne je skutočne dôležité mať aj čas sama na seba. Váš problém je určite riešiteľný, nepôjde to zo dňa na deň. Skúste si na internete vyhľadať psychológa, ktorý ponúka relaxačné cvičenia, zapojte kľudne jedenkrát týždne šport, ktorý by Vám vyhovoval. Telo a psychika sú prepojené, ak chceme prísť na pravú príčinu ťažkostí, je potreba venovať pozornosť obidvom týmto oblastiam. Neváhajte preto a začnite hneď s riešením. Verím, že ste silná a že dokážete pracovať na svojej duševnej pohode, kvôli sebe aj svojim deťom.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa