Annie, BB: Som osamelá, nemám ísť s kým ani von

Psychologická poradňa30.04.2015
Annie, BB: Som osamelá, nemám ísť s kým ani von

Dobrý deň,
mám 16 rokov, študujem s SŠ. V škole mám priateľov, ale rozdeľuje nás príliš veľká vzdialenosť. V meste, kde bývam už nemám žiednych priateľov. Mala som jednu priateľku, ktorú som považovala za tú najlepšiu, akú som kedy stretla. Je o 3 roky mladšia. Chodili sme do tej istej ZŠ a pomáhala som jej, chodili sme spolu von a tak. No ako náhle prišlo, že som mala odísť na strednú, prestala ma akosi kontaktovať.

Až nakoniec prišlo k tomu, že sa so mnou už nebaví. Doteraz neviem prečo a dozvedela som sa to len na základe toho, že mi to povedala jej, toho času aj moja kamarátka. Vymazali si ma aj z Facebook-u. Cítila som sa veľmi sama, ale po čase som si povedala, že musím napredovať. Potom som si našla iných staronových priateľom, ale tiež sa ukázalo, že boli neúprimní, falošní a že som im bola ľahostajná.

Do školy chodím rada, mám tam dobré spolužiačky a aj dobré známky. Stále si hovorím, že im ukážem, že som dobrá. Aj keď robím to čo chcem, som osamelá. Nemám ísť s kým ani von. Chcem to zmeniť, ale neviem ako..

Annie, BB


Milá Annie!
Človek vo Vašom veku má prirodzenú potrebu sa obklopovať ľuďmi, sme sociálne bytosti a potrebujeme mať okolo seba priateľov. Ste však zároveň vo veku, kedy zisťujete, že niektorí ľudia Vám vyhovujú, iný nie. Je vidieť, že nemáte rada pretvárku a faloš. Mnohí ľudia však skrývajú za pretvárku a faloš práve svoju slabosť. Myslím, že ste odvážna bytosť a máte v seba veľa potenciálu. Je však potrebné aby ste na svet a svoje okolie trošku zmenila pohľad. Píšte, že chcete dokázať niečo svojmu okoliu, druhým ľuďom. Skúste si však uvedomiť, že všetko, čo robíte, robíte hlavne pre seba, pre svoj osobný rozvoj, pre svoj rast a budúcnosť.

Nebojte, čas Vám bude dobrým pomocníkom, čím viac skúseností budete mať, aj dobrých, aj zlých, tým lepší odhad na druhých získate. Ja myslím, že človek pritiahne tých správnych ľudí v tom momente, keď sa rozhodne žiť život sám za seba. Keď sa začne naplno venovať tomu, čo ho intuitívne priťahuje. Máte takúto činnosť? Skúste sa zamyslieť na tým, čo by Vás bavilo a naplňovalo, od športu, cez umenie až k ručným prácam.

Škála činností je veľká, hľadajte tú správnu pre seba. Počúvajte svoje vnútro a to Vás privedie k správnemu koníčku aj k tým správnym ľuďom. Pokiaľ nejaké priateľstvo skončí, nie je to prehra, ale poznatok, že si s takýmto typom človeka nerozumiete. Chápem, že je to pre Vás ťažké, prijať takúto skutočnosť. No v živote je to bežné, dajte priestor samej sebe a nesústreďte sa na to, čo si myslia ostatní.

Ak by Vás prepadali pocity smútku, zdôverte sa niekomu blízkemu, napríklad niekomu z rodinného kruhu. Rodina je veľmi dôležitá, je to Vaše zázemie o ktoré sa môžete oprieť. Verím, že začnete hľadať aktivitu, ktorá Vás bude naplňovať, je to určite dobrý krok na  Vašej ceste. Myslím na Vás a držím Vám palce!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa