...bez ženy do konca života?

Psychologická poradňa19.01.2011
...bez ženy do konca života?

Dobrý deň. Asi od 10 rokoch mám stále zapálene viečka na očiach. Chodil som s tým už vtedy k detským očným doktorom a lieky čo mi predpísali mi nepomohli. Nakoniec vždy skonštatovali, že možno z toho vyrastiem a prejde to. Ale neprešlo a mám to doteraz.

Postupne ma to zažalo čoraz viac trápiť. Chodiť všade s červenými očami.. Kvôli tomu som ani nikdy nemal frajerku, lebo by som sa jej hanbil pozrieť do očí. Myslel som, že už nič horšie sa nemôže stať.

No pred 4 rokmi mi začali aj problémy s pokožkou na tvári (seboroická dermatitída). To už sa mi skoro zrútil svet. Už nemám len červené oči, ale aj červenú tvár, hlavne nos červený ako alkoholik, hoci som nikdy poriadne nepil alkohol.

Najviac ma to asi začalo trápiť, keď sa mi začalo páčiť nejaké dievča, ale uvedomil som si, že jej to nemôžem povedať, lebo by ma kvôli tomu nechcela.

Nemám rád tie reči, že výzor nie je dôležitý, ale vnútro človeka. To je blbosť. Určite aj pre mňa je prvoradá tá vnútorná krása, ale aj výzor hrá určitú rolu. Kvôli tomu už dlho ani nikam nechodím, iba do školy a tam kde musím. Inak iba sedím doma vo svojej izbe a buď sa učím, alebo pozerám telku.

Uvedomujem si, že takto mi ubehne celá mladosť a ja ju takto premárnim. Niekdy fakt vyzerám tak zle, že sa ani radšej nechcem pozrieť do zrkadla. Snažím sa nevešať hlavu dole a robiť s tým čo sa dá.

Teraz mám 22 rokov, chodím už asi ku štvrtej očnej, bol som aj u dvoch alergológoch a teraz chodím ku druhej kožnej ale aj tak nič. Mám už sa sebou veľa vyšetrení a vždy dúfam, že už konečne prídu nato, čím je to. Ale zakaždým keď mi povedia, že výsledky sú negatívne tak pred nimi sa tvárim že nič sa nedeje, ale vo vnútri som strašne sklamaný.

Vždy si v duchu poviem, no a čo, nič sa nedeje, veď na svete sú ľudia, čo majú o dosť vážnejšie ochorenia.... ale predsa. Toto je o výzore, keby to bolo hocičo iné a inde na tele, ale toto sú oči a tvár. Myslím nato stále, všade kam idem, alebo keď sa na mňa niekto pozerá tak hneď si pomyslím, že určite sa pozerá aké mam červené oči a nos a potom sa dosť hanbím. Uvedomujem si, že mi kvôli tomu chýba sebavedomie aj pri úplne bežných veciach, ktoré sú pre niekoho normálne.

Kvôli takejto blbosti zostanem do konca života sám. Ktorá baba by chcela takého chalana?Nikomu som o tom ešte nikdy nepovedal ako ma to trápi. Nechcem, aby niekto z blízkych sa trápil kvôli mne.

Pár krát ma úplne prestal baviť život... Vidím, že u mňa postupne tá psychika ide dolu vodou, hlavne teraz za posledných 9 mesiacoch sa to dosť zhoršilo. Aj som pár krát rozmýšľal, že zájdem za nejakým psychológom, ale nakoniec som si to rozmyslel.

Keď som si pozrel túto poradňu, tak som chvíľku rozmýšľal, či to tu vôbec napíšem a nakoniec som sa rozhodol že áno, ale asi iba preto lebo mi to je už úplne jedno. 

Martin, Košice

Dobrý deň!

Vzhľad je v dnešnej spoločnosti preceňovanou záležitosťou. Atraktivita stojí ľudí kopec času, nekonečné nákupy, návštevy u kaderníka, manikúra, kozmetička, hlavne aby bolo všetko stopercentné. Mnohým vzhľad tak zahltil myseľ, že už nedokážu samy o sebe uvažovať odpútaní od svojej fyzickej stránky. V tom tkvie Vaša výhoda.

Asi Vám to znie neuveriteľne, že máte nejakú výhodu oproti atraktívnym ľuďom, ale máte. V histórii existuje mnoho príkladov, kde menej atraktívni ľudia sústredili svoju energiu smerom, ktorý im prišiel zmysluplný a stali sa slávnymi.

Poznáte básnika Charlesa Bukowskeho? Celú mladosť mal po tvári vredy o veľkosti malých jabĺčok. Bol nešťastný, depresívny, bezcieľny. Našiel sám seba v písaní zaujímavých a veľmi kontroverzných diel. Tento celosvetovo slávny básnik začínal v svojom živote s podobnými pocitmi ako Vy.

Chcem Vám tým naznačiť, žeby ste si v živote mal určiť nový smer. Chcete sa schovávať a trápiť alebo dokázať sám sebe, že ste schopný mladý muž? Viem, že ste vo veku, kedy Vaši rovesníci prikladajú dôležitosť najmä vzťahom, láske a sexu. No všetky tieto veci si Vás skôr či neskôr nájdu. Nie však ak budete čakať zavretý v svojej ulite.

Uvedomte si, že schovávaním svojej tváre pred ľuďmi schovávate zároveň aj svoje ja. Mali by ste dať šancu ostatným, aby Vás spoznali. Nehovorím, že sa nestretnete s ľuďmi, ktorí sa od Vás budú odvracať. Dôležité však je aby ste sa neodvracali Vy. Musíte mať nadhľad nad ľuďmi, ktorí súdia všetkých na základe prvého dojmu. Takýmto spôsobom nájdete práve tých, ktorý skutočne stoja za Vašu pozornosť. Bude to náročná cesta, ale verte mi, ak ju podniknete, neuveriteľne to zocelí vašu osobnosť.

Ste vo fáze, kedy odmietate okolie, blízkych a hlavne odmietate sám seba. Pokúste sa zmeniť svoj postoj. Nečakajte, že život Vám snáď niečo prinesie, to Vy by ste mali priniesť niečo svojmu životu. Skúste v sebe objaviť niečo, čo Vás baví, rozvíjať sa v oblasti, ktorá je pre Vás zaujímavá. Schovať sa je to najjednoduchšie. Ja však verím, že ste silný a dokážete okoliu túto silu ukázať.

Prvý krok je dokázať akceptovať samého seba, uvidíte, že Vás postupne budú akceptovať aj ostatní. To, že v sebe máte emócie ako nespravodlivosť, zášť, hnev, smútok, je úplne prirodzené. Dôležité však je, ako s týmito pocitmi naložíte. Ak ich budete hromadiť v sebe, môže to len zhoršiť Vašu psychiku. Podeľte sa so svojimi blízkymi. Píšte, že ich nechcete trápiť. Myslíte, že na Vás a Vašom správaní nevidia, ako sa cítite? Trápite ich skôr tým, že sa im nezdôveríte, skúste to, uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.

Návšteva psychológa by Vám rovnako mohla pomôcť, naučil by Vás pracovať so svojimi emóciami a sebavedomím. Pouvažujte nad týmito možnosťami, nemávajte nad nimi rukou.

Nezabúdajte, je to hlavne o Vás a o tom, aký postoj k svojmu život zaujmete. Verím, že naplníte svoj život zmysluplnými zážitkami a nájdete silu svojej osobnosti.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa