Bitka o dominanciu vo vzťahu

Psychologická poradňa25.03.2011
Bitka o dominanciu vo vzťahu

Dobrý deň. Chcem Vás požiadať o radu v mojom manželstve. Som vydatá 25 rokov, môj manžel podniká, má sro v ktorej je, aj napriek tomu že sme všetko spoločné predali a peniaze použil vo firme, sám majiteľ aj konateľ a ja som zamestnankyňa. Cez to som sa už preniesla, ale firma má stále finančné ťažkosti a s tým je spojený aj môj problém.

Keď sme nemali u niektorých dodávateľov zaplatené faktúry tak nám samozrejme nechceli dať tovar, ja som sa snažila zachrániť situáciu a objednala som tovar inde, aby sme nestratili zákazníkov, jemu som to neoznámila vopred a keď sa to dozvedel tak ma odvtedy nazýva klamárkou a podvodníčkou.

Nemôžem si kúpiť nič na oblečenie bez toho aby som si nepýtala súhlas od neho a ani do domácnosti, ak tak urobím tak som klamárka a zlodejka, ale ja pracujem tak ako on a zarábam. Nikdy v živote som ho nepodviedla, klamala som len kvôli firme a v jej prospech a on ma niekoľkokrát fyzicky napadol a stále ma nazýva klamárkou. Som z toho strašne nešťastná a chcem Vás požiadať o radu ako sa mám správať, čo mám robiť.

Máme spolu tri deti o našu rodinu sa vzorne starám a manžel mi stále hovorí, že verí len svojej mame a svojmu kamarátovi. Mňa nemá za nič a ja som po jeho boku v dobrom aj zlom celý život, nikdy som mu neublížila. Som bezmocná, prosím poraďte mi čo mám robiť.  Ďakujem 

Zuzana, Banská Bystrica 

Dobrý deň!

V každom, aj nezdravom partnerstve, partneri zastávajú určité role. Pokiaľ ide o vyrovnaný fungujúci vzťah, partneri medzi sebou cítia rovnocennosť, dôveru, nikto sa nad nikoho nepovyšuje, ich role sú vyrovnané. Bohužiaľ takto fungujúcich vzťahov nie je mnoho, väčšinou je jeden partner dominantnejší, druhý sa podriaďuje, ale pokiaľ to neprekračuje zdravú hranicu, majú aj takéto vzťahy šancu na zdravé fungovanie.

Podľa Vášho popisu, ktorý je samozrejme Vaším subjektívnym pohľadom na vec (boli by ste prekvapená aké rozdielne pohľady na vzťah dokážu partneri mať), sa vo Vašom vzťahu podarilo túto hranicu prekročiť. Možno to tak nebolo od začiatku Vášho manželstva, no partner postupne zvyšoval svoju dominanciu a Vy ste sa mu prispôsobovala, čo znamená, že ste boli stále submisívnejšia. Nedialo sa tak pravdepodobne zámerne, ale za 25 rokov sa jeho správanie stalo neznesiteľným, prekročil Vaše osobné hranice.

To, že Vás manžel fyzicky napadá je trestný čin. Úprimne Vám poviem, že pokiaľ to už pár krát urobil, je možné, že sa takéto správanie bude opakovať. Ak by sa to opakovalo, odporúčam radikálnejšie riešenie, buď odísť s deťmi k príbuzným, alebo ho ohlásiť na polícii. Nezľahčujte situáciu! Nemôžte mu tolerovať fyzické násilie, to prekračuje ľudskú dôstojnosť. Nikdy neviete, kedy sa môže jeho agresivita obrátiť aj proti deťom. Mnoho týraných žien, sa dostalo do svojej pozície práve neustálym ustupovaním a zavieraním očí pred manželovým neospravedlniteľným správaním. Viem, že to znamená obrovský zásah do Vášho života, ale verím, že nechcete byť tou ženou, ktorá nosí dlhé rukávy a nevyzlieka sa na verejných miestach, kvôli telu plnému modrín.

Nedovoľte mu, aby prevzal kontrolu nad Vaším životom. Ste samostatná osoba, máte zodpovednosť sama za seba a svoje deti, uvedomte si to, a skúste veci zobrať do svojej kontroly. Verím, že zvolíte cestu radikálnejšieho riešenia a umožníte aj manželovi, aby si konečne uvedomil, že jeho prístup je nielen proti zákonom, ale aj proti ľudskej prirodzenosti!

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa