Chodil za ňou ako pes za sukou

Psychologická poradňa08.12.2011
Chodil za ňou ako pes za sukou

Manžel sa mi priznal, že mi bol neverný. Nevera trvala dva mesiace, spal so ženou čo robí v krčme, kde chodieva každý deň, chodil za ňou cez pracovnú dobu do jej bytu, keď nerobila. Nebola to jednorázovka, chodil za ňou ako pes za sukou. Našla som tabletky na erekciu a tak to vyklopil.

Neviem, čo mám teraz robiť, sme spolu 20 rokov. Teraz hovorí, že to už skončilo a že chce iba mňa. Ale ja mu už neverím. Strašne ma sklamal, oklamal. Od piatku nemôžem jesť, spať, stále plačem. Máme dve dcéry 20 a15 ročnú. Povedala som im všetko. Oni hovoria, že sa mám rozviesť, že ho nepotrebujú, že aj tak som sa o nich doteraz starala len ja.

Prosím poraďte ako sa s tým vysporiadať. Či mu mám dať ešte šancu, o ktorú žobre, alebo ho zbaliť a vykopnúť - na to mám sto chutí. A hlavne, čo robiť, aby som sa skonsolidovala a fungovala v práci a ako matka. Deti ma potrebujú. Ďakujem za skorú odpoveď.

Zuzana, Prešov

Dobrý deň Zuzana,

Pri Vašom dotaze som si spomenula na staré slovenské príslovie „aký peň taký peň, hlavne že je za ním tieň". Bola to doba dávno minulá, teraz je prístup k životu iný. V každej životnej situácii je možné prehodnotiť si pre a proti. Máte za sebou prežitých 20 spoločných rokov. O to hlbšie je Vaše sklamanie, ste zaskočená, ponížená, urazená. Na všetky tieto pocity máte nárok. Nevera bolí a získať opätovnú dôveru zo strany Vášho manžela bude veľmi zložité. Ak mu vôbec dáte príležitosť.

Predpokladajme, že to bolo jeho prvé zakopnutie. On robí teraz všetko preto, aby Vás presvedčil, že nič také sa opakovať nebude. Keď urobíte krátky proces a skončíte Váš vzťah, nebude mať šancu dokázať, že naozaj to bolo prvý a posledný krát. Všeobecne sa hovorí, že každý máme nárok na druhú šancu. Nebude to jednoduché, ale dá sa to. Paradoxne, práve veľkodušnosť v takejto situácii sa môže vrátiť v skvalitnení spolužitia.

Treba sa s manželom otvorene porozprávať, povedať mu, že to, ako Vám ublížil, už nezmení. A stanoviť jasné pravidlá. Ak sa také niečo zopakuje, nekompromisne končíte a nebude cesta späť. Kvôli sebe, skúste urobiť hrubú čiaru a skúste, ak sa rozhodnete zotrvať vo vzťahu, nevyčítať. Bohužiaľ, nie ste ani prví, ani poslední.

A Vaše osobné skonsolidovanie sa závisí od toho, že prijmete rozhodnutie. Najhoršie je  váhanie, keď človek nevie, čo má robiť. Ukončiť vzťah je vždy možné, ale to je definitíva. Dajte manželovi druhú šancu, nech dokáže, že všetko to krásne, čo ste prežili, Vaše dve dcéry, Vy ste pre neho to najdôležitejšie.

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa