Čo všetko je muž schopný obetovať pre Lásku

Psychologická poradňa01.06.2011
Čo všetko je muž schopný obetovať pre Lásku

Dobrý deň. Som síce muž, ale neviem na koho sa obrátiť. Prosím Vás o radu. Pred mesiacom a pol sa mi rozpadol vzťah po siedmych rokoch. Neviem, ako mám žiť ďalej. Priateľka mi povedala, že už ma asi nemiluje a že si to musí sama v hlave usporiadať. Problém bol hlavne v tom, že som začal podnikať a boli sme spolu stále menej a v podstate len v posteli. Povedala, že šancu u nej stále mám, lebo že je v nej stále plamienok, ale že sa musí rozhorieť, ale že teraz to cíti tak ako to je. Nazvala to prestávka. Stretávame sa od vtedy každý deň a vysvetlili sme si v čom bol problém a sľúbil som, že sa zmením, lebo mi na nej strašne záleží. Problém bol v komunikácii a v tom, že odkedy som otvoril obchod (cca rok), tak sa náš vzťah nepohol dopredu.

Rozhodol som sa aj zavrieť obchod, len aby som mal viac času na osobu ktorú z duše milujem. Strašne mi na nej záleží a spravím všetko po čom túži, len neviem, ako jej mám dokázať že to myslím vážne a že to nie sú iba prázdne slová. Ako mám v nej ten plamienok zmeniť na plameň? Mám tridsať rokov a zažil som v živote aj rozchody, ale asi som v živote nebol tak zaľúbený. Už nevládzem ani fyzicky a ani psychicky. Už som schudol trinásť kg a nevládzem. Som rozhodnutý, že sa jej nevzdám bez toho, aby som to skúsil dať naspäť do dobrých koľají. Len potrebujem podporu, aby som mal silu. Prosím ako zapáliť ten plameň? Ako jej pomôcť aby zistila, aké sú jej city? Alebo ako ju dostať na moju stranu? Ľúbim ju nadovšetko a vzdám sa všetkého, len aby som dostal šancu na nápravu a aby som jej mohol dokázať, že ju milujem. Prosím Vás o radu ako jej city môžem znovu získať? Chýba mi.

Robo, Hlohovec

Dobrý deň!

Váš silne emočne zafarbený dotaz vo mne vyvolal pocit, že tu nejde o lásku, ale až o akési „šialenstvo". Prvé, čo by ste mali urobiť, je upokojiť svoje rozbúrené city a napriek Vašim emóciám skúsiť vnímať vec aj racionálnejšie. Perspektívny vzťah je založený na otvorenej komunikácii, dôvere a schopnosti robiť vzájomné kompromisy. Prispôsobiť celý svoj život druhému partnerovi je vzťahová „samovražda", búrlivá láska časom odznie a vo Vás by ostal len pocit ublíženia a krivdy.

Preto je potrebné aby ste sa s partnerkou otvorene porozprával o Vašom vzťahu, povedal jej svoju predstavu, čo ste ochotní obetovať a čo zas nie. Nech vidí, že si s Vami nemôže zahrávať, že si za určitými vecami stojíte. Vypočujete si aj jej stanovisko a predstavy a uvidíte, či sa vzájomne zhodnete na určitom riešení. Pokiaľ k Vám partnerka stále niečo cíti, verím, že bude ochotná pristúpiť na kompromis, pokiaľ však nie, musíte rátať s možnosťou, že tu nejde len o povrchné problémy ale že jej city skutočne ochladli.

Verím, že nechcete nútiť človeka do vzťahu, ktorý už preňho nemá perspektívu. Možno som na Vás príliš racionálna, no je potrebné, aby ste si uvedomil svoju autonómiu a prekonal prehnanú závislosť na Vašej polovičke. Len tak môžete pokračovať a budovať svoje partnerstvo ďalej.

Ak by ste sa nedokázali sám vysporiadať so svojimi emóciami, nebojte sa navštíviť odborníka a ventilovať svoje pocity aj to Vám pomôže k racionálnejšiemu prístupu.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa