Daniela, Banská Bystrica: Vyhadzuje ma z bytu, nemám kam ísť

Psychologická poradňa28.02.2014
Daniela, Banská Bystrica: Vyhadzuje ma z bytu, nemám kam ísť

Dobrý deň,
minulý rok som prišla o prácu, zadĺžila som sa, hrozilo, že mi banka pre nesplácanie vezme byt. Mala som priateľa, do tejto doby všetko medzi nami fungovalo, prosila som ho, aby mi pomohol, aby mi nezobrali byt. Najskôr bol odmeraný, že to je môj problém a nezaujíma ho to. O pár dní sa ospravedlnil, že má veľa práce, preto reaguje prchko.

Navrhol, že si vezme úver, splatí moje dlžoby, odkúpi byt, bude náš spoločný kde, budeme spolu žiť. Kým to prebiehalo bolo všetko v pohode. Ako náhle už mal v rukách list vlastníctva začal ma ignorovať a vyhadzovať z bytu. Pýtala som sa, prečo sa zrazu bez príčiny takto správa. Nechcel sa so mnou o tom vôbec rozprávať, že mu to tak vyhovuje a často na mňa kričal, že už mám vypadnúť z toho bytu.

Vedel, že nemám peniaze, rodinu ani známych, čo by mi pomohli. Smial sa, že to je môj problém, kam pôjdem. Cítila som sa strašne zle, plakala som deň aj noc. Pýtala som sa, čo je s naším vzťahom, keď bolo všetko v poriadku. Nechcel sa o tom baviť, ale keď som naliehala, aby som nebola v neistote, povedal, že si zrazu uvedomil, že som stará, škaredá, tučná, a že už so mnou nechce byť a to po piatich rokoch fungujúceho vzťahu.

V tej chvíli sa mi zrútil svet. Pokúsila som sa zabiť. Pozeral na mňa, ako som zjedla za krabičku liekov, nezabránil mi, smial sa, povedal, že mám skapať a spokojne odišiel. Mám problémy so žalúdkom, tak som našťastie všetko vyvrátila. On bol v tom, že som zomrela. Na druhý deň prišiel skontrolovať, či dýcham a bol prekvapený a znechutený, že žijem. Od vtedy mi nadáva hanlivo, útočí na môj výzor a vyhadzuje ma z bytu. Robí rôznymi spôsobmi nátlaky na moju psychiku, keďže sa mu nedarí ma len tak vyhodiť.

Očakáva, že buď sa zbláznim, skončím na psychiatrii alebo sa zabijem. Má istý fetiš, s ktorým sa mi kedysi priznal a teraz sa mi vyhráža, že ak to niekomu poviem niekoho na mňa pošle. Je vyštudovaný ING, žije v klamstvách ktoré si sám vytvoril, aby pôsobil na okolie v dobrom svetle a k jeho postaveniu by mi uškodilo, keby sa navonok dostala zmienka o jeho fetiši.

Stále žijem v byte, ktorý odo mňa odkúpil, často za mnou chodí vyhráža sa, nadáva mi, ponižuje ma slovne aj skutkami a neustále tlačí na mňa, aby som sa vysťahovala. Nemám rodinu ani známych, čo by mi pomohli, nemám peniaze, som bez práce, hladujem. Prácu si hľadám, ale neúspešne. Nemám nič a nikoho, neviem, čo mám robiť v takejto situácii, som zúfalá a stále len plačem, neviem si rady. Prosím poraďte mi ako sa z tohto dostať.

Daniela, Banská Bystrica


Milá Daniela!
Viem, že vo Vašej situácii je ťažké si to uvedomiť, ale pokiaľ ste fungujúci, relatívne zdravý človek, tak každá situácia má riešenie. Vaše problémy sú veľmi závažné, no ak budete zotrvávať v jednom byte s narušeným človekom, a Váš partner má očividne vážne psychické problémy, bude sa celá situácia len zhoršovať.

Za život s tyranom zodpovedá rovnako tyran a rovnako jeho obeť, pretože s ním zostáva. Ste v ťažkej sociálnej situácii, no aj tak existujú miesta a ľudia kde Vám pomôžu, a kde nájdete lepšie podmienky než u muža, ktorý Vás len ponižuje a zhoršuje Váš psychický stav. Psychické týranie je rovnako škodlivé ako to fyzické. Sama ste sa ocitla v situácii, kedy ste už nechcela žiť, a doviedol Vás tam hlavne on, muž, ktorý si nezaslúži ani jednu Vašu myšlienku.

Nie ste jediná, ktorá sa ocitla v tejto ťažkej situácii a v každom väčšom meste existujú azylové domy a možný nový začiatok pre Vás. Každý z nás má právo na svoj život, svoje miesto, a práve ľudia, ktorý pracujú v azylových domoch sú tu preto, aby Vás podporili a pomohli Vám nájsť nový začiatok. Ďalej existujú linky pomoci pre týrané ženy (či už psychicky alebo fyzicky).

Nebojte sa urobiť ten zásadný krok, zdvihnite telefón a nechajte si poradiť čo ďalej. Ľudia, ktorí pracujú na linkách pomoci sú tu preto, aby Vás nasmerovali a vyriešili Vašu životnú situáciu. No základ je aby ste Vy sama chcela žiť iný život, aby ste ukončila to, čo momentálne prežívate. Nádej je tu pre každého, aj pre Vás, nájdite v sebe tú silu a rozhodnite sa pre nový začiatok! Všetky potrebné odkazy nájdete na internete. Myslím na Vás a držím palce, ukončite to utrpenie, ktoré prežívate, každý z nás má predsa nárok na kúsok šťastia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa