Dejna, Košice: Mala som podozrenie, že dcéru obťažuje vlastný otec

Psychologická poradňa02.05.2015
Dejna, Košice: Mala som podozrenie, že dcéru obťažuje vlastný otec

Mám 10-ročnú dcéru, pravidelne navštevuje svojho otca, už skôr som mala podozrenie zo sexuálneho obťažovania, no psychologička povedala, že ju neobťažuje, aj napriek veľkým zmenám správania, zas odmieta chodiť k otcovi a má úplne banálne výhovorky.

Teraz má problémy so samovoľným únikom z análneho otvoru, a keď spomeniem doktora, tak sa až rozplače, že tam nepôjde a nechce o tom ani počuť. Veľmi sa o ňu bojím, no neviem, čo mám robiť, lebo dnes mi povedala, že sa jej nechce žiť. Prosím, poraďte mi, čo dalej. Ďakujem.

Dejna, Košice


Dobrý deň!
Problém ktorý popisujete je vysoko závažný a je potrebné okamžite riešiť situáciu. Akékoľvek podozrenie na sexuálne zneužívanie dieťaťa by ste okamžite mala riešiť s právnym zástupcom a s políciou. Je potrebné posúdenie odborníkov, detského psychológa, gynekológa aj právneho zástupcu.

Skutočne v tejto oblasti neváhajte. Píšete síce, že ste riešila situáciu s psychologičkou, no je potrebné si overiť, či má skúsenosti so sexuálne zneužívanými deťmi a či sa venuje klinickej detskej psychológii. Inými slovami, je potrebné posúdenie erudovaného odborníka. Takáto situácia sa nesmie podceniť, hlavne keď sama intuitívne vidíte a cítite, že niečo nie je v poriadku.

Úprimne, aj keby sa nakoniec situácia vyjasnila inak, je to lepšie, nech ju neriešiť vôbec. Ide o celoživotné psychické zdravie Vašej dcérky, sexuálne zneužívanie má celoživotná vplyv na osobu, ktorá mu bola vystavená a je potrebná dlhodobá, niekedy skutočne celoživotná spolupráca  s psychológom. Zneužívané dieťa sa môže v chovaní prejavovať rôzne. Môže byť ostýchavé, menej komunikovať, môže byť rozpačité, nervózne smutné.

V hre s bábikami niekedy môže napodobňovať sexuálny styk, mať zápaly v análnej v genitálnej oblasti. Ďalej sa môžu objaviť krádeže, nechuť k životu, sklony k samovražde. Sama vnímate, že s dcérkou sa niečo deje. Je potrebné zasiahnuť, kontaktovať políciu aj právnych zástupcov. Čaká Vás náročné obdobie, no myslite na svoju dcérku a na všetky dôsledky, ktoré by potencionálne zneužívanie mohlo mat. Je potrebné zakročiť, už tak by to bol obrovský zásah do jej psychického zdravia. Budem na Vás myslieť a veriť, že situáciu začnete okamžite riešiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa