Doktor lieči telo, psychológ zas dušu!

Psychologická poradňa23.03.2012
Doktor lieči telo, psychológ zas dušu!

Dobrý deň. Mám 18 rokov. Môj problém spočíva v tom, že mám veľký strach o zdravie svoje, ale aj mojich príbuzných. Trvá to týždeň. Je to hrozné...

Vždy si niečo namýšľam. Stačí keď ma niečo zabolí a už si myslím, že mi niečo je. Hoci viem, že som v poriadku. Napríklad aj keď niekto odpadne v kostole, alebo niečo podobné, začnem sa potiť a hneď si myslím, že odpadnem aj ja.

Tento problém som už mala aj pred 4 rokmi, ale sama som sa z toho dostala. Proste som na to prestala myslieť... Hoci doma sme všetci zdraví. Rodina je úplne v poriadku aj priateľ.

Žiadne iné problémy nemám. Neviem ako sa toho zbaviť. Stále na to myslím aj v škole, doma. Prosím pomôžte mi. Ďakujem

Denisa, Humenné

Dobrý deň!

Za Vaším problémom by sa mohla skrývať diagnóza jednej z úzkostných porúch, existuje širšie spektrum a podľa Vášho stručnejšieho popisu sa neodvažujem určiť presnú diagnózu. Raz ste sa problému zbavila, no očividne sa zhoršuje a sama už na to nestačíte.

Nie je žiadnou hanbou priznať si, že potrebujte odbornú pomoc a terapeutické uchopenie problému. Práve naopak. Aj v súčasnosti je stále odvahou navštíviť psychológa a dohodnúť si osobné konzultácie. Mnoho ľudí so svojimi niekedy aj vážnymi psychickými problémami bojujú sami, vyberú si cestu celoživotného trápenia, len kvôli pocitu, že je zahanbujúce navštíviť psychológa, či psychiatra.

Doktor lieči telo, my zas dušu. Keď nás pobolieva hrdlo, okamžite bežíme k lekárovi, pretože máme pocit, že je to hmatateľnejší problém. Ale psychické problémy sú rovnako závažné a nemali by sme ich zanedbávať.

Odporúčam Vám konzultáciu s psychológom vo Vašom okolí. Skúste sa informovať o tom najkvalitnejšom, na internete existuje mnoho stránok aj odporučení. Cesta za dobrým terapeutom tiež nemusí byť jednoduchá, ale viem, že existuje človek, ktorý Vám je schopný pomôcť.

V mojej kompetencii je to, že Vás môžem nasmerovať a dodať odvahu k jeho nájdeniu. Čo sa týka psychoterapeutického smeru, veľmi úspešnou v liečbe úzkostných porúch je práve kognitívne - behaviorálna terapia, skúste teda nasmerovať svoje hľadanie k terapeutovi s týmto zameraním.

Ste mladá, a ak uchopíte svoj problém už teraz, je veľká nádej na zlepšenie až úplne vyliečenie. Držím Vám palce.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa