Dvojitá nevera! Dá sa fungovať ďalej?

Psychologická poradňa16.12.2009
Dvojitá nevera! Dá sa fungovať ďalej?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na možné riešenie môjho problému. Som vydatá 12 rokov, máme jedno 10-ročné dieťa.

Počas nášho manželstva sme mali dlhodobú krízu /z mojej strany, pretože som sa necítila vo vzťahu šťastná/, ktorá vyústila do nevery nás oboch. Ja som druhý vzťah ukončila a veľmi som sa začala snažiť dať do poriadku naše manželstvo. Manžel mi tvrdí, že ani jeho vedľajší vzťah už nie je na takej úrovni ako bol, ale stále je zaľúbený a stále sa nemôže úplne "vrátiť", aj keď by vraj aj on chcel, aby to bolo v poriadku.

Obnovili sme po dlhej dobe sexuálny život, ale pravdu povediac, nie je to "ono", pretože manžel mi nechce dať ani pusu na líce, nie ešte tak normálne ma pobozkať. Chytenie za ruku je podľa neho tiež "vyšší level", ktorého teraz nie je schopný a nevie, či sa to niekedy zmení.

A ja naozaj neviem, či tomu môžem nejako pomôcť, nejako to ovplyvniť, či to už nemá význam... Vedeli by ste mi niečo poradiť? Ďakujem.

Monika, Trenčín

Vo Vašom netradičnom manželstve, ktoré nazývame i voľným spolužitím, ste spravili dohodu, založenú na tolerancii vzájomnej nevery.

Domnievali ste sa, že Vaša láska sa bude dať na želanie vypnúť a zapnúť podľa potreby. „Láska sa nedá vypnúť ako rádio" - napísal kedysi J. M. Simmel. Vy ste svoju dohodu založili tak trochu na viere, že v prípade potreby znova oprášite staré rádioprijímače, zosynchronizujete stanice, kde vyhrávali staré známe šlágre a všetok cit uvediete do pôvodnej podoby.

Ibaže - ľudské city sú autonómne, teda svojbytné, nevieme ich ovládať vôľou, vznikajú, silnejú a slabnú mimo nášho vôľového úsilia. Môžeme ich nanajvýš pestovať, opatrovať, chrániť pred úrazmi, možno aj pred zovšednením.

Dohodli ste sa, že v istom období sa budete mať ne-radi, a dúfate, že takisto možno dohodou zaviesť, že sa budete mať znova viac radi.

Tento mechanizmus Vám zlyhal, keďže láska má svoj vlastný život, ktorý sa neraz jeho aktérom vymyká spod vôle.

Ťažko možno Vášho manžela prinútiť, aby sa zosynchronizoval s Vami v jeho vedľajšom vzťahu, možno cíti k svojej priateľke záväzok.

Pokúsiť sa o návrat však možno, okrem iného i v mene Vášho spoločného dieťaťa - zorganizujte dlhšiu spoločnú dovolenku, kde budete bez nástrah iných vzťahov. Dlhé týždne neprítomnosti jeho priateľky možno otupia jeho vzťah a spomenie si na chvíle, ktoré dávnejšie s Vami prežíval. Možno objavíte záblesk zabudnutých citov a z iskierky sa podarí dávny plamienok predsa len vykresať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa