Edita, Nitra: Môj priateľ je vorkoholik

Psychologická poradňa27.07.2015
Edita, Nitra: Môj priateľ je vorkoholik

Dobrý deň,
môj problém je môj priateľ vorkoholik, prečítala som si niekoľko článkov o vorkoholizme, jeho príznaky sú v podstate práca, práca, práca. Má cieľ, ale nemá cestu k nemu, má prácu, ale robí ju neefektívne a nevie kedy skončiť, slovo oddych nie je v jeho slovníku, nedodržiava čas (mešká na naše stretnutia), neviem či ma priateľov, skôr známych, má aj zdravotné príznaky: silné bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, bolesti chrbta.

Únavu si nepriznáva, ak je unavený dá si energetický nápoj, jeden, dva, tri, koľko je potrebné a mnoho ďalších príznakov. Snažím, snažila som sa s ním o tom veľakrát rozprávať, ale neviem už z akého konca, pretože on ma síce vypočuje, ale ako keby nerešpektoval. Uvedomuje si to, ale iba v tom momente rozhovoru, potom ako keby žiaden ani nebol. Posledné dva či tri mesiace sa to zhoršuje. Stratil pohodu, šťastie životnél nevie sa uvoľniť, byť bezstarostným. Veľmi by som mu chcela pomôcť, ale neviem ako...Preto by som Vás chcela poprosiť o radu ako sa s ním porozprávať, ako mu mám pomôcť? Prosím poraďte mi.

Edita, Nitra


Milá Edita!
Aj snaha pomôcť má svoje hranice a základ riešenia problému je priznať si ho. Človek s diagnózou workoholizmu má často pocit, že všetko zvládne a nepripúšťa si vlastné zlyhanie, preto niekedy trvá kým začne vnímať svoj psychický stav ako problém Častejšie sa stáva, že ho k doktorovi dostanú práve fyzické ťažkosti, keďže telo a psychika fungujú v jednote. Je to smutné, že až zdravotné ťažkosti dovedú človeka k zamysleniu sa nad svojím životným štýlom, no ako hovorím, často je to jediná cesta kedy sa človek dokáže zamyslieť sám nad sebou. Ďalšie otázky, ktoré ma napadajú sú určené Vám.

Je potrebné aby ste sa sama zamyslela, či o partnera skutočne stojíte, a ste ochotná investovať ďalšiu energiu aj napriek možnému neúspechu. Cesty ako komunikovať sú rôzne, záleží samozrejme od povahy každého človeka. Niekto potrebuje opatrný prístup, niekto jednanie na rovinu, úprimne u každého môže zafungovať niečo iné. Základom je aby Vaša snaha bola úprimná a aby ste mala trpezlivosť. Práve preto je dôležité rozhodnúť sa , či s týmto človekom viete predstaviť budúcnosť.

Samozrejme ideálna by bola návšteva psychológa, názor odborníka by aj priateľovi mohol otvoriť oči, no rozhodnutie navštíviť ho musí vychádzať hlavne z neho. Vy mu to možete navrhnúť vrámci rozhovoru, no opäť očakávajte, že sa tejto myšlienke bude brániť. Edita, zvážte sama svoju situáciu, možnosti a hlavne to, čo chcete Vy sama. AK sa rozhodnete pre život s priateľom, milujte ho bez predsudkov, pomáhajte úprimne a vytrvale a buďte vďačná aj za malé pokroky.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa