Ema, Bratislava: Chcem ukončit štúdium na VŠ, matka mi to nedovolí

Psychologická poradňa16.12.2017
Ema, Bratislava: Chcem ukončit štúdium na VŠ, matka mi to nedovolí

Dobrý deň,
potrebujem poradiť. Chcem ukončit štúdium na vš, ktoré ma nenapĺňa a nebaví, avšak moja mama je proti. Niekedy mám strach jej len niečo povedať, je strašne prchká. Trvá zásadne na tom že školu urobiť musím.

Nepovedala som jej, že už som v škole dva dni nebola, takže sa dá povedať, že som ju už ukončila. Neviem ako jej mám vysvetliť, že som dospelý človek a mám vlastný život. Z celej situácie mám každý deň len stres, trpím depresiami a myslím na samovraždu. Za odpoveď ďakujem.

Ema, Bratislava

Milá Ema!
Nachádzate sa v ťažkej životnej situácii. Postaviť sa vlastnej matke nie je nič jednoduché a chápem, že máte strach, obavy. Myšlienky, ktoré Vás prenasledujú sú následkom dlhodobého stresu, ktorému ste vystavená. Ema, som veľmi vďačná za to, že ste napísala do poradne. Je to prvý veľmi dôležitý krok, zdôveriť sa niekomu. Ak máte v okolí niekoho blízkeho, rodinného príslušníka, kamarátku, kohokoľvek komu by ste sa mohla zdôveriť, urobte tak. Je oveľa náročnejšie držať pocity v sebe, než ich pustiť von. Nenoste v sebe všetok strach a obavy. Kríza v živote človeka každého z nás paralyzuje, nevieme ako ďalej. No existujú ľudia, odborníci, ktorí Vám dokážu pomôcť. Vyhľadajte krízové centrum a objednajte sa na konzultáciu.

Môžete tam úprimne hovoriť o svojej situácii, o svojich pocitoch a obavách. Táto služba je bezplatná. Verte mi, že Vám dokážu pomôcť a hlavne si sama usporiadate myšlienky a ďalší postup. Je prirodzené, že škola môže mať väčšie nároky, než ste schopná zvládnuť. Skúste pouvažovať o prerušení štúdia a skúsení inej životnej cesty. To všetko je možné. Teraz je však dôležitá Vaša psychická stabilizácia, sústreďte sa na seba a na prekonanie tohto obdobia. Verím, že dáte na moje rady a čo najskôr vyhľadáte odbornú pomoc. Držím Vám palce a posielam veľa sily!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa