Emília, Turčianske Teplice: Mám bulímiu, bojím sa o zdravie

Psychologická poradňa10.03.2014
Emília, Turčianske Teplice: Mám bulímiu, bojím sa o zdravie

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu. Pravdepodobne trpím bulímiou. Prečítala som si rôzne stránky, čo to znamená, takže som na 90 % presvedčená, že som si diagnózu stanovila správne. Dva roky sa aktívne venujem fitness. Vyžaduje si to určité odriekanie, nejesť sladkosti a biele pečivo, atď. Darilo sa mi to, až do doby, kedy som za týždeň neschudla dve kg. Menzes som nemala už štyri mesiace a po príchode od gynekológa som týždeň skoro nič nejedla.

Pri výške 152 cm vážim 43 kg. Väčšinou si každý myslí, že mám trinásť rokov a to už mám osemročného syna, ktorý vypadá skôr ako môj mladší brat. Vracať som začala od začiatku decembra 2012, keď bol manžel ešte na misii. V decembri sa vrátil, ale ja som od začiatku, do dnešného dňa vracala skoro každý deň. Bolo to ťažké obdobie, keďže boli Vianoce. Začalo sa to tým, že som si dala trošku viac, ako môj žalúdok zvládol, začala som mať bolesti a skúsila som to dať vonku. Nešlo to, ale postupne som sa to naučila. Zistila som, že mi je dobre aj po fyzickej stránke (keďže ma nebolelo brucho od obžratia sa), ale aj po psychickej stránke (keďže som vedela, že nenaberiem žiadne kg navyše).

Každý deň si hovorím, že nebudem vracať, doobeda sa držím, jedávam každé tri hodiny, ale väčšinou o štvrtej chytím "vlčí hlad" a zjem toho viac, ako žalúdok dokáže zvládnuť a zas sa to točí dookola ako každý deň. Chytím bolesti a musí to ísť vonku. Robím to iba raz denne a skončí to výčitkami a slzami, že už sa to nezopakuje. Najprv si dám len trošku s tým, že to dokážem ovládať, a že si viem odoprieť, ale nezastavím sa, kým mi nie je zle. Vraciam iba vtedy, ak zjem jedlo, ktoré nie je v mojom jedálničku dovolené (sladkosti). Mäso, ryžu a iné povolené potraviny nevyvrátim, aj keď ich zjem trošku viac. Pravidelne si kontrolujem nechty a vlasy, dávam si doplnky výživy, pretože sa bojím zdravotných problémov, ktoré z tohto vyplývajú. Ak mi dokážete poradiť, budem vám neskutočne vďačná.

Emília, Turčianske Teplice


Milá Emília,
v jednom máte pravdu, psychológ sám o sebe nemá tú moc, aby vyriešil problém za vás. Vždy musí snaha vychádzať hlavne z človeka, ktorý rieši svoj problém. Psychológ je tu na to, aby vás podporil a poradil terapeutické aktivity, ktoré zlepšujú celkový psychický stav. Mentálna bulímia je veľmi komplikovaná diagnóza a rovnako komplikovaná je aj liečba. Často súvisí s prehnanými nárokmi, ktoré si človek kladie sám na seba, a to nielen v otázkach zdravej výživy. To, čo vám chcem zdôrazniť je, že si týmto spôsobom stravovania môžete priviesť mnohé zdravotné komplikácie až neplodnosť.

Preto je potrebné OKAMŽITE kontaktovať klinického psychológa vo vašom okolí a začať liečbu. Buďte pripravená, že vás môže odkázať aj na psychiatriu, no je to len a len pre vás. Opakujem, rovnako ako liečim chrípku, angínu, či iné fyzické ochorenie, musíme vyliečiť aj ochorenie psychické. Preto sa nebojte odbornej pomoci, je tu pre vás, a na poli psychológie a psychiatrie už systém funguje dávno inak ako kedysi. Určite tento problém nevyriešime len cez túto poradňu, potrebujete dlhodobú terapiu, a osobný kontakt s odborníkom. Myslite na to že to robíte pre svoju rodinu a hlavne sama pre seba.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa