Erika, Nitra: Dcéra má problém chodiť do jaslí

Psychologická poradňa05.03.2018
Erika, Nitra: Dcéra má problém chodiť do jaslí

Dobrý deň,
máme 2,5-ročnú dcéru a od septembra chodí do jasličiek na dva dni v týždni. Chceli sme s manželom, aby bola v kolektíve, ale zároveň som si ju chcela ešte užiť doma. Mali sme pocit, že jej už chýba detský kolektív, keďže je prevažne iba s dospelými a na ihrisku iné deti doslova prenasledovala - oni sa potom zľakli a nechceli sa s ňou hrať, utekali pred ňou.

Nevieme, ako sa máme k tomu postaviť, pretože plače celú cestu do jaslí, kým ju prezlečieme, ale akonáhle sa otvoria dvere a ona uvidí deti a svoje učiteľky tak prestane plakať, pustí ruku a ide sama, alebo plače, ale už chytá za ruku učiteľku, a keď sa zatvoria dvere, tak už nepočuť žiadny plač.

Erika, Nitra


Milá Erika!
V prvom rade ďakujem za Váš dotaz a prejavenú dôveru. Chovanie, ktoré popisujete, je u detí vo veku Vašej dcéry celkom prirodzenou reakciou. Určite by som ju v jasličkách nechala tak ako doteraz a nenabúrala určitý stereotyp, ktorý ste jej vytvorili. Postupne si zvyká na kolektív, personál jaslí u nej nepopisuje žiadne zvláštne chovanie, preto nie je dôvod sa znepokojovať. Je dôležité aby ste jej doma dávali pocit bezpečia, zázemia, lásky. Ranné lúčenie však moc nepredlžujte, neprospieva to ani dcérke ani Vám.

Obrňte sa trpezlivosťou a verte, že čas je Vaším najväčším pomocníkom. Deti sú na zmeny citlivejšie a každému dieťaťu trvá inú dobu,  než si zvykne na nové prostredie aj nový režim. Rešpektujte dcérine prejavy, no nedajte sa spochybniť. Určite ste konali ako rodičia, ktorí svoju dcérku milujú a chcú pre ňu to najlepšie. Dôverujte svojim inštinktom, snažte sa dcérke veci vysvetľovať. Možno máte pocit, že je to zbytočné, ale deti sú veľmi vnímavé. Verím, že ak v sebe s manželom dokážete nájsť vzájomnú oporu, dokážete prekonať aj toto obdobie.

Výchova detí je krásna, no zároveň veľmi náročná etapa, ktorá nás učí mnohé o druhých ale hlavne o nás samých. Budem Vám držať palce aby ste toto obdobie prežívali na plno a dokázali spoločne prekonávať náročnejšie obdobia. Verte, že aj to má pre Vás ako rodinu veľký význam.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa