Ešte nie sme svoji a už medzi nami stojí. Svokra!

Psychologická poradňa22.07.2011
Ešte nie sme svoji a už medzi nami stojí. Svokra!

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o pomoc a radu, lebo si myslím, že nezaujatý pohľad je lepší ako zaujatý. Mám 24 rokov a dobrého a milujúceho snúbenca. Hoci nie sme spolu celý rok, plánujeme si spoločnú budúcnosť a viem, že práve On je pre mňa ten pravý.

Problém, ktorý ma straší má názov bývanie. Ešte na začiatkoch chodenia sme sa dohodli, že zakotvíme v rodisku môjho snúbenca. Ja som s tým súhlasila, nevedela som, alebo nepoznala pomery v jeho rodine. Mám rada a vážim si jeho rodičov, ale musím povedať, že sa mi nepáči správanie jeho mamy. Mám pocit, že na mňa žiarli, asi preto, že priateľ je jej najmladším synom. V kuse sa stará do do našich súkromných vecí a ked kúpim alebo urobím niečo po svojom, zakaždým má na to nejaké pripomienky, že jej sa to nepáči a podobne... Zo začiatku som si to nevšímala, ale teraz ma to dosť oberá o silu a energiu a tiež, ked mám toho dosť, tak jej slušne dám najavo, že mne sa to páči.

Nechcem trápiť priateľa ani sa s ním preto hádať, lebo je to jeho mama, ktorá ho vychovala. Ale stále trvá na tom, že on už na začiatku povedal, že ostane v rodisku a nemieni to meniť. Kedže je majmladší, je našou povinnosťou sa o rodičov postarať. Ja už však teraz mám strach, či to zvládnem a či nám to v budúcnosti nebude narúšať naše manželstvo.

Nemám problém s tým žiť na nejakom neutrálnom mieste, kde budeme mať blízko k obom rodinám, ale snúbenec o tom nechce ani počuť. Ja chcem, aby sme žli tak ako chceme my, nie ako by chceli ony. Som egoistická? Ako ho presvedčiť? Nechcem ho stratiť, chcem vyriešiť túto situáciu ešte teraz a mať v tom jasno, lebo poznám pár prípadov, ktoré sa preto dokonca rozviedli. Ďakujem

Ester, Ružomberok

Dobrý deň!

Obdivujem, že sa tak racionálne dokážete zamýšľať nad budúcnosťou Vášho partnerstva. Vaše úvahy vyplývajú z opodstatnených obáv.

Vo Vašom dotaze som nenašla jednu dôležitú informáciu a to, či budete zdieľať spoločnú domácnosť s rodičmi svojho snúbenca, alebo budete bývať samostatne, len v spoločnom meste. Myslím, že pokiaľ budete mať samostatnú domácnosť, je jednoduchšie udržovať si hranice vlastného súkromia. Preto ak snúbenec nechce ustúpiť zo svojho požiadavku bývať v rodnom meste, minimálne trvajte na samostatnom bývaní, kde Vám Vaša svokra nebude môcť každodenne zasahovať do života a tým pádom si nájdete útočisko aj miesto kde môžete načerpať energiu.

Ak nechcete do vzťahu vnášať zbytočné konflikty, snažte sa k matke Vášho snúbenca chovať slušne, bez negatívnych reakcií, no na druhej strane jej so slušnosťou dajte najavo, že si budete Váš život žiť po svojom.

Veľmi záleží na prístupe Vášho partnera, je dôležité aby stál na Vašej strane, pokiaľ obhajuje matku pred Vami, je možné, že v budúcnosti sa situácia obráti proti Vám, pokiaľ však cítite, že podpora je na Vašej strane, prípadné konflikty dokážete aj s priateľom vyriešiť. Najjednoduchším spôsobom, akým to zistíte je otvorene sa porozprávať o pocitoch, ktoré z jeho matky máte a podľa reakcie uvidíte ako priateľ vidí situáciu a či v budúcnosti bude stáť pri Vás.

Čo sa týka starostlivosti o rodičov v staršom veku, je to otázka, ktorú si pokladajú mnohé páry aj jednotlivci, no nevidíte do budúcnosti a nemôžete určiť ako dlho budú partnerovi aj Vaši rodičia aktívni, myslím, že túto otázku by ste mali spoločne riešiť, keď bude skutočne aktuálna, a nezaťažovať sa zbytočnými úvahami o veciach, ktoré môžu mať rôzny priebeh.

Sústreďte sa hlavne na otázku bývania a preskúmajte partnerov vzťah k matke, až potom budete môcť reálne zhodnotiť situáciu a rozhodnúť sa, či sa s partnerom vydáte na spoločnú životnú cestu.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa