Estera, Bratislava: Posadnutá negatívnymi myšlienkami

Psychologická poradňa24.01.2015
Estera, Bratislava: Posadnutá negatívnymi myšlienkami

Dobrý deň,
ťažko viem pomenovať svoj problém. Trvá približne 4 roky a posledný rok je to najintenzívnejšie. Sú obdobia (dni, týždne) kedy je všetko v poriadku a ja som ok. Potom príde zasa obdobie, kedy je pre mňa všetko nezvládnuteľné, a to je charakterizované mnohými prejavmi - návaly plaču a smútok bez akejkoľvek príčiny, strach zo samoty (ostať doma sama), strach z ďalšieho dňa, neschopnosť pracovať (napr. strach zatelefonovať a vybaviť niečo), neustále vtieravé myšlienky na niečo nepríjemné, čo by sa mohlo stať (napr. predstavujem si smrť svojich najbližších, seba ako chorú, rozchod s priateľom...), občas mávam nutkanie robiť dokola niečo, čo mi nie je príjemné (napr. predstavovať si svojho priateľa šťastného s inou ženou, bývalou, pozerať si ich fotografie, veci atď.).

Občas strácam záujem o svojich priateľov resp. nemám síl sa s nimi stretnúť, alebo len vykonávať svoje hobby (napr. nemožem ani čítať knihu..), mám veľký strach zo zlyhania, no a celkovo v živote samozrejme pocit, že nič neviem a nedokážem. Najradšej by som sa stala neviditeľnou pre celý svet, na druhej strane kdesi v hĺbke duše túžim po uznaní a obdive zo strany druhých. S pocitom menejcennosti sa borím už od čias škôlky, pritom som detstvo mala aj rodinu mám usporiadanú a žijeme šťastne.

Momentálne končím vysokú školu a neviem si predstaviť, ako to takýmto štýlom zvládnem, a už vôbec nie, ako si potom nájdem prácu. Jediný, kto o mojich problémoch zbežne vie, je priateľ, ktorý to vždy zhodnotí na "depresiu", ktorú nemám mať prečo, lebo všetko v živote mám a nikdy som neriešila žiaden vážny problém." - čo je síce pravda, ale po každom takomto odľahčení mojej situácie sa cítim ešte bezvýznamnejšie a biednejšie. Svoj problém sa snažím riešiť pohybom, jogou, čajmi z byliniek, zdravou stravou, láskou, zatiaľ neúspešne. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a váš čas.

Estera, Bratislava


Dobrý deň!
Každý človek so sebou v živote vedie určitý boj. Vyhrať ho, znamená poznať všetky svoje stránky, „podať si s nimi ruku“ a pochopiť samú seba v tej najväčšej hĺbke. Mnoho ľudí sa pred sebou pretvaruje, nedokážu si priznať svoje skutočné ja. A to je veľká chyba, práve skrývanie tých temnejších častí osobnosti má často za následok aj pocit menejcennosti, či zakomplexovanosti. Stavy, ktoré popisujete, môžu byť určitým druhom úzkostných stavov, ktoré postihujú veľké percento populácie. Jasná príčina nemusí byť, no niekedy sa za úzkosťou môže skrývať nespokojnosť v aktuálnej životnej etape, potrebu sa niekam posunúť.

Stavy, ktoré prežívate, sú odrazom toho, že na sebe ešte musíte veľa pracovať. Neberte tieto stavy ako nepriateľa, ale ako výzvu k sebapoznaniu. Ak cítite, že neviete akým spôsobom máte začať, radím Vám určite stretnutie s odborníkom, psychológom. Za prvé zistí, či sa za Vašimi stavmi neskrýva vážnejšia porucha, za druhé Vám môže pomôcť v určení oblastí, na ktorých by ste mala pracovať. Nie sme vždy schopní riešiť problémy sami za seba, niekedy je potreba zmena perspektívy, kladenie nových otázok a psychológ je tu od toho, aby Vás naučil pracovať so sebou a so svojimi myšlienkami.

Myslím, že u Vás to nebude otázka jednej konzultácie, je potreba sa dostať hlbšie a zistiť, čo presne Vaše stavy vyvoláva, čo tomu predchádza a prečo sama sebe podvedome ubližujete. Všetko je vo Vašich rukách, prvý krok ste urobila, berte teda moju radu ako ďalší krok, ktorý by ste mala urobiť. Na svoje pocity máte plné právo, nezáleží len na životných okolnostiach ale aj na výchove, genetických predispozíciach, atď. Ľudia, ktorí v živote prežili ťažké obdobia, sú naopak mnohokrát silnejší, pretože obdobie krízy zvládli a poznali samých seba viac, než je bežne človek schopný. Budem na Vás myslieť a verím, že na sebe začnete pracovať, duševné zdravie je rovnaké ako telesné, je potrebné sa starať o obe stránky svojej existencie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa