Evelin, Liptovský Ján: Syn si myslí, že je tučný

Psychologická poradňa10.10.2013
Evelin, Liptovský Ján: Syn si myslí, že je tučný

Dobrý deň,
prosím poraďte mi, môj syn má 14 rokov. Keď mal 12, vážil 116 kíl a mal 170 cm, potom chcel zmeniť váhu, teraz má 72kg a 180 cm a stále si myslí, že je tučný. Nechce večerať, bojujem o každú porciu, ktorú zje, nadáva mi, že ho nasilu vykrmujem a nejde to k lepšiemu. Čo s tým? Ďakujem.

Evelin, Liptovský Ján

Dobrý deň,
držať telo v optimálnej kondícii je pre mladého človeka veľmi dôležité. Váš syn zmenil svoju životosprávu a to, že sa prekonal a schudol, je pre neho určitý druh víťazstva. Preto je prirodzené, že si chce váhu udržať. Nie je však prirodzené, že sa stále považuje za obézneho. Mnoho detí, ktoré sa zbavili obezity, si so sebou nesú veľký komplex.

Preto je u nich väčšie riziko vzniku poruchy príjmu potravy. Je potrebné, aby syn pochopil, že si môže dopriať dobré, zdravé a výživné jedlá. BMI (body mass index) vášho syna je 22, takže jeho váha vzhľadom k veku je v úplnej norme. Samozrejme je dôležité za akú dobu Váš syn váhu stratil. Normálny úbytok je cca 2 kg mesačne.

Odporúčam Vám určite navštíviť nutričnú poradňu, kde Vám podrobne popíšu jeho stav a urobia analýzu zloženia jeho tela na špecializovanom prístroji, vylúčia podvýživu, a poradia aj Vám akým spôsobom variť tak, aby sa syn aj Vy držal v norme, plus Vám poradia vhodnú fyzickú aktivitu.

Táto návšteva synovi ukáže objektívny údaj o jeho tele a nutričný terapeut mu poradí akým spôsobom sa stravovať. Určite Vás to upokojí a prejavíte pred synom záujem o zdravší životný štýl, čo mu ukáže tú správnu zdravú cestu, bez prehnaného chudnutia. Ak by syn naďalej chudol, odporúčam pravidelné kontroly jeho nutričného stavu a kombináciu s návštevou psychológa.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa