Františka, Bratislava: Dcéra sa bojí smrti

Psychologická poradňa18.11.2016
Františka, Bratislava: Dcéra sa bojí smrti

Dobrý deň,
mam 10r.dcéru, ktorá má zrazu myšlienky ohľadom smrti, že ona nechce, aby niekto zomrel atd. Mala potrebu plakať, až ju bolelo asi zo stavu úzkosti bruško. Mala také problémy trocha, než som sa rozviedla, lebo býv. manžel pil a mal inú známost. Teraz žijeme v novom byte s mojim partnerom a staršou dcérou a má klud, vsetko je tak ako má,btak nevidim dôvod aby mala také stavy,naj ked je pravda, ze ich otec sa s nimi nestretáva, len sem tam zavolá, nemá stále čas, dost s tým zo začiatku trpela, lebo bola na ňom dost závislá. Neviem, čo moze byť spúštač takych negat.myslienok u nej. Viem, že keď ju nieco trapi, tak moze prist ci za mnou alebo partnerom. Tvrdim, ze radsej riesit pravdu co sa stalo aj v skole atd ako dozvediet sa klamstva. Dakujem.

Františka, Bratislava


Dobrý deň!
Riešenie otázky smrti u detí je úplne prirodzené, len my dospelí máme niekedy problém túto tému riešiť, možno práve preto, že sme si sami vedomí vlastnej smrteľnosti. Deti obvykle téma smrti začnú vnímať už okolo tretieho roku. Dôležité je sa tejto téme nevyhýbať a snažiť sa o otvorenosť a úprimnosť. Základom je aby ste sama mala tému smrteľnosti spracovanú, či už prostredníctvom viery alebo vlastnej životnej filozofie. Ak budete sama zmierená so smrteľnosťou bude sa Vám ľahšie na túto tému komunikovať aj s dcérkou. Je to náročné, pre ňu aj pre Vás. Je možné, že aj rozvod mal na dcérku veľký vplyv a neprítomnosť otca ju priviedla k otázke riešenia smrti blízkych ľudí.

Ale ako hovorím, aj v tomto prípade by ste mala byť k dcére úprimná, neoznačujte jej otca negatívnymi, či hanlivými slovami, snažte sa vysvetliť jej situáciu takú aká je. Ak by sa stavy úzkosti zhoršovali, zvážte návštevu detského psychológa, mohol by pomôcť ako dcérke, tak Vám v tom, ako s dcérou na túto tému komunikovať. Deti sú veľmi vnímavé a skutočne sa nevyplatí prikresľovať skutočnosť inak, než aká je. Ja verím, že dokážete s dcérkou komunikovať na téma ľudskej smrteľnosti a možno aj Vám samotnej to pomôže v riešení tejto náročnej otázky. Vlastné deti nás môžu v živote posunúť dopredu svojimi otázkami a úvahami, je však potrebné aby sme ich 100 percentne vnímali a dávali im svoju pozornosť. Odpovedajte na dcérine otázky bez zbytočnej pretvárky, podľa toho ako to sama cítite.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa