Gabika, Trnava: Bojím sa, že sa stane spoluzávislým

Psychologická poradňa14.03.2014
Gabika, Trnava: Bojím sa, že sa stane spoluzávislým
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu. Teda o dve súčasne. Moja budúca svokra je na tom psychicky veľmi zle, bola jej doporučená hospitácia v psychiatrickej liečebni po dobu 2-3 týždne. Zatiaľ. Už dlhodobejšie sa snažila liečiť na spoluzávislosť, jej dcéra trpela anorexiou a ona bola typickým príkladom spoluzávislej, dcéra sa však stavia na vlastné, už niekoľko rokov sa snaží chorobu úplne opustiť, snaží sa asociovať. Chcela by som od vás radu, ako ju presvedčiť, že liečenie je pre ňu najlepšia voľba?

A ďalší problém, ktorý mám je, že si myslím, že môj priateľ, jej syn je tiež istým spôsobom spoluzávislý. Od istej doby navštevuje rodičov každý deň, niekedy aj niekoľko krát, vždy keď sa vraciame z dovolenky, z výletu ideme priamo k nim. Buď pod zámienkou, že sa ideme najesť. Veľmi ma to trápi, pretože trávime spolu osamote čoraz menej času. Priateľ to nevidí, a keď sa mu snažím dohovoriť a vysvetliť mu, že ma to zraňuje vždy odpovie, že sa zlepší, ale zatiaľ žiadny pokrok nevidím práve naopak. Myslíte, že ma takýto vzťah zmysel? Bojím sa, že aj on sa stane spoluzávislým.

Gabika, Trnava


Dobrý deň!
Jediná liečba, ktorá je skutočne účinná, je liečba pre ktorú sa rozhodne človek sám, zo svojej slobodnej vôle. Spoluzávislosť je veľmi komplikovaná diagnóza, hlavne čo sa týka uvedomenia si tohto problému. K uvedomeniu často vedie dlhá cesta. Myslím, že asi jediný prístup, ktorý môžete zvoliť, pokiaľ chcete s priateľom ostať, je trpezlivosť. Snažiť sa ho pochopiť. Snažiť sa aby Vaše rozhovory boli úprimné ale bez zbytočných výčitiek.

Váš priateľ asi ťažko nesie rodinnú situáciu a matkinu diagnózu, chce nejakým spôsobom pomáhať, byť spoluúčastníkom riešenia rodinnej situácie. Preto skúste opačnú cestu, cestu podpory. Zároveň mu samozrejme naznačte, že aj on potrebuje odpočívať a odpútať myšlienky od problémov, preto je dobré keď raz za čas budete sami. No úprimne si myslím, že to čo Váš partner momentálne najviac potrebuje je Vaša podpora, sám určite prežíva svoju rodinnú situáciu, a ďalší stres, či konflikty mu môžu jeho stav len zhoršiť.

V určitých obdobiach sme tu pre svojich partnerov preto, aby sme ich podržali. Pokiaľ máte pochybnosti o tomto vzťahu aj o partnerovi možno je čas prehodnotiť, či skutočne chcete byť práve s týmto partnerom, a so všetkým, čo vyplýva z jeho rodinnej situácie. Rozhodnutie je samozrejme len na Vás, Vy musíte uvážiť, či ste ochotná priniesť momentálne určité obete a počkať, až sa situácia ustáli. Ak ostanete s partnerom, jediný prístup, ktorý Vám odporúčam je láska, podpora a trpezlivosť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa