Hádky, neskôr nadávky, facka a bitka...

Psychologická poradňa04.03.2011
Hádky, neskôr nadávky, facka a bitka...

Dobrý deň. Mám vážny probém a neviem ako ho riešiť. S mojím partnerom som asi dva roky, máme spoločnú domácnosť... Myslím, že sa veľmi dopĺňame a rozumieme si, aj v sexe.

Problém je, že je veľmi výbušný a nervák. Zo začiatku to boli len hádky, neskôr nadávky, facka, naposledy to bola bitka. Mala som modriny ešte pár týždňov. Rozplakal sa a prosil ma o šancu, aby som mu pomohla.

Chcem mu pomôcť, ale neviem ako riešiť tento vzťah, pretože nám to klapalo, pokiaľ sa nerožčúlil. Potrebujem vašu radu, čo mám robiť??? 

Heňa, Bratislava 

Dobrý deň!

Váš partner má zjavný problém so zvládaním svojej agresivity. Bohužiaľ nie je vo Vašich silách, aby ste mu sama pomohla.

Jeho správanie prekračuje mnohé hranice, dokonca hranice zákona. Myslite na túto záležitosť aj z tejto stránky. Vy ste obeťou, na Vašom tele boli modriny. Viem, že chcete ísť za vidinou dokonalého vzťahu, no momentálne je táto vidina veľmi rozmazané.

Partner by mal určite vyhľadať odbornú pomoc (psychológ, psychiater) aby sa naučil pracovať so svojím hnevom a agresivitou. Človek, ktorý trpí záchvatmi zlosti, tzv. afektmi, ako váš partner, môže znamenať veľké nebezpečenstvo pre svoje okolie. Jediné, čo môžete pre priateľa urobiť, je nájsť mu kvalitnú psychologickú pomoc, pokiaľ má záujem na sebe pracovať, neodmietne túto cestu.

No buďte opatrná, ak by sa jeho chovanie malo opakovať, je potrebné aby ste žili oddelene. Verím tomu, že nechcete skončiť v nemocnici. Ak by Váš partner začal pracovať sám na sebe, postupom času by mohlo byť spolužitie opäť reálne. No sama si musíte uvedomiť, že pokiaľ sa u neho takéto správanie vyskytlo, je pravdepodobné, že aj v budúcnosti sa budú agresívne scény opakovať.

Je dôležité aby partner bol stopercentne motivovaný k zmene a učil sa pracovať sám na sebe. Nebudem Vám tvrdiť, že nastane úplný obrat. Život s takýmto človekom bude náročný, a budete potrebovať mnoho energie na to, aby vzťah fungoval. Preto sa dobre zamyslite nad Vašou budúcnosťou a nad tým, s kým ju chcete zdieľať.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa