Helena, Hlohovec: Mám dať matku do domova?

Psychologická poradňa02.10.2015
Helena, Hlohovec: Mám dať matku do domova?

Pekný deň,
neviem sa rozhodnúť, pracujem ako opatr. v zahraničí, mám u seba matku, ktorá ma terorizuje, kontroluje, hrabe sa mi vo veciach. Mám po 50-tke a nemám vôbec súkromný život, nikto ku mne kvôli nej nechodí, už nie je úplne samostatná, a keď som v práci dvakrát tyždenne, chodí k nej moja dcéra. Neviem sa rozhodnúť, či ju mám dať do domova dôchodcov. Môžete mi prosím, poradiť? Ďakujem.

Helena, Hlohovec

Milá Helena!
Život je otázkou priorít a rozhodnutí. Vy práve prežívate ťažkú voľbu medzi zachovaním si svojho vlastného životného priestoru a súkromia a pocitom, že chcete aby matke bola daná vhodná opatera. Je potreba sa nad celým problémom zamyslieť trochu pragmaticky. Samozrejme existujú domácnosti, ktoré vytvoria svojim rodičom priestor, kde môžu žiť spoločne ale zároveň má každý priestor pre svoje súkromie. Priestor v ktorom človek žije je veľmi dôležitý, a ak už teraz cítite, že sa s matkou vzájomne obmedzujete, nie je to ideálny stav, ani pre Vás ani pre ňu. Na Vašom mieste by som sa poradilo o možnostiach s jej ošetrujúcim lekárom. Je potrebné poznať jej zdravotný aj psychický stav a poradiť sa o vhodnosti umiestnenia do príslušného zariadenia. Okrem toho je potrebné zistiť úroveň domova, aby ste si bola istá, že o matku bude dobre postarané.

Dobre sa zamyslite, aký má súčasný stav vplyv nielen na Vás ale aj na Vašu matku, či sa spolužitie založené len pocite zlého svedomia neodráža na Vašom vzájomnom vzťahu. Myslite na to, že v človeku sa emócie nestratia, matka má tiež svoje prežívanie a je možne že vníma celú situáciu, aj keď to nedáva najavo, alebo máte pocit, že už nie je schopná si takéto veci uvedomovať. Ľudská myseľ nás vždy môže prekvapiť. Verím, že ak by ste sa rozhodla pre variantu umiestiť matku do zariadenia pre dôchodcov, Váš vzťah môže byť zachovaný na dobrej úrovni, dokonca sa môže zlepšiť. Momentálne je hlavne na Vás poznať, že Vás spolužitie dusí a matkine chovanie prekračuje hranicu, ktorú ste schopná zniesť. Zvážte všetky možnosti, poraďte sa s kompetentnými osobami ale aj so svojou blízkou rodinou a rozhodujte sa s istou dávku pragmatizmu. Budem Vám držať palce!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa