Hormóny hrajú nepekné hry s vašou psychikou

Psychologická poradňa03.02.2012
Hormóny hrajú nepekné hry s vašou psychikou

Dobrý deň, pred dvomi tyždňami som z ničoho nič dostala pocit smútku a prišlo mi ľúto, tak som sa vyplakala. Myslela som, že tým to skončilo a ja budem "fungovať" ako doposiaľ.

Avšak od vtedy sa mi tieto stavy smútku, úzkosti a akéhosi pocitu, že nič nemá význam striedajú s pocitmi normálneho stavu niekedy z minúty na minútu v priebehu dňa. Niekedy mám jeden deň úplne normálny a na druhý deň ma opät prepadne ten desivý pocit úzkosti.

Chcem ešte uviesť, že som v 37. týždni tehotenstva a pri tom, keď mám tie pocity úzkosti mám strach, ako sa postarám o bábo, keď takéto stavy budem mať aj potom. Na záver dodávam, že som doteraz problémy takéhoto typu nemala a pozerám sa na svet optimisticky. Ide o nejakú depresiu?

Ďakujem za odpoveď

Vladimíra, Prešov

Dobrý deň!

Zatiaľ nie je potrebné robiť unáhlené závery, že sa jedná o depresiu. Vy a Váš organizmus máte za sebou náročné obdobie a pomaly sa blíži jeho koniec. Hormóny vo Vašom tele si s Vašou psychikou hrajú nepekné hry, no je úplne prirodzené, že sa vyskytujú stavy podráždenia, či úzkosti.

Radím Vám, relaxujte, rozprávajte sa s bábätkom, nech sa zapojí aj Váš partner. Komunikujte s rodinou, hitom dnešných žien je snažiť sa byť 100 percentne samostatné, no je úplne prirodzené priznať si, že potrebujete radu svojich najbližších, najmä žien, ktoré už dieťa vychovávajú, či vychovali.

Táto podpora a pomoc je dôležitá najmä po pôrode, práve absencia tejto podpory u mnohých žien vyvoláva popôrodnú depresiu a pocit, že nezvládajú starosť o svojho potomka. Po pôrode je dôležité oddychovať vždy, keď oddychuje Vaše dieťa, zapojiť partnera a a ostatnú rodinu do pomoci, Vy aj bábätko by ste mali byť v bezpečnom prostredí plnom lásky.

Ak budete mať podobné stavy aj po pôrode, bude nutné navštíviť odborníka, popôrodná depresia môže ohroziť Vaše psychické zdravie a hlavne zdravie Vášho dieťaťa, ja však verím, že bábätko naplní Váš život, a takéhoto kroku nebude potreba!

S pozdravom

Mr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa