Ivan, Bratislava: Mám paniku zo silného potenia

Psychologická poradňa12.03.2014
Ivan, Bratislava: Mám paniku zo silného potenia

Dobrý deň,
mám dlhšie taký problém s ktorým si už neviem rady. Mám problém s potením, ako náhle niekde prídem kde je veľa ľudí začnem sa potiť, najprv iba jemne a potom rozmýšľam nad tým, že to ľudia vidia, že sa potím a následne nad tým začnem rozmýšľať a začnem sa veľmi potiť. Mávam veľkú paniku z toho, že sa tak potím a, že všetci na mňa pozerajú, že mám často chuť utiecť a niekedy aj odídem preč.

A lebo pri rozhovore s niekým neznámym, sa začnem potiť, sčervenám a zase v hlave mám len to, že ten dotyčný sa na mňa pozerá a už to ide nekontrolovateľne. Niekedy cítim ako keby sa na mňa všetci pozerali, potom nad tým rozmýšľam a už som celý spotený. Začne sa mi hlava potiť nekontrolovateľne a potom celé telo a neviem si s tým rady. Je to strašné niečo. Hlavne to, ako nad tým premýšľam, že ten sa pozerá henten sa pozerá, čo si o mne myslí, aj keď sa to snažím potlačiť, nejde to. Ďakujem za odpoveď.

Ivan, Bratislava  


Dobrý deň!
Na Vašom mieste by som najprv odstránila možnú fyziologickú príčinu. Poraďte sa o probléme so svojím praktickým lekárom, ten by Vás odoslal na potrebné odborné vyšetrenia.
Ďalej existujú mnohé účinné prípravky, ktoré potenie minimalizujú. Poradí Vám praktický lekár, poprípade lekárnik. Mnohé informácie nájdete aj na internete. Je potrebné si uvedomiť, že nie ste jediný, kto rieši tento problém. Ľudia prisudzujú svojmu okoliu rôzne vlastnosti. Vy máte pocit, že Vás posudzujú podľa nejakého prejavu ale verte mi, väčšinou sa každý sústredí hlavne sám na seba. Uvedomte si, že nikto Vám svojim pohľadom nechce ublížiť, všetky tieto predstavy pochádzajú z hlavne Vašej hlavy.Váš problém je riešiteľný, preto neotáľajte a začnite ho riešiť. Aj zistenie príčiny Vám pomôže ľahšie sa s problémom vyrovnať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa