Ivan, Trenčín: Bojím sa o matku, má silnú nadváhu a zdravotné problémy

Psychologická poradňa12.01.2018
Ivan, Trenčín: Bojím sa o matku, má silnú nadváhu a zdravotné problémy

Dobrý deň,
moja mama má 54 rokov a má zdravotné problémy, ktoré z väčšej časti súvisia s nadváhou. Každý doktor jej povie, že má schudnúť, ale to je pre ňu najťažšie, lebo rada pripravuje jedlo a myslíme si, že je to aj preto, že si môže popri chystaní nekontrolovateľne brať a jesť a s nami potom často nejedáva, pretože tvrdí, že nie je hladná.

Momentálne má extrémne vysoký tlak a nikoho nepočúva a nechce si dať poradiť a niekedy, keď jej už moc vyprávame, ako sa má zdravšie stravovať, tak povie, že ona chce už umrieť, a pritom pred 6 mesiacmi sa jej narodil prvý vnúčik. Trápi ma to a neviem, ako ju motivovať, aby sa o seba viac starala. Viete mi poradiť?

Ivan, Trenčín

Milý Ivan,
ďakujem za dotaz. Meniť ľudské návyky je veľmi zložité, pokiaľ motivácia nevychádza priamo z človeka, ktorý zmenu potrebuje. Viem, že máte maminku rád a chcel by ste jej pomôcť. No nátlakom, výčitkami či inými násilnými technikami v tejto situácii pravdepodobne nič nezmeníte, sám vidíte, že je to neúspešné. Verím, že je vďačná za Vašu prítomnosť a záujem, aj keď to možno nedáva najavo.

Je zložité vžiť sa do jej pocitov, prežívania, ktoré má očividne depresívne ladenie. Možete jej skúsiť navrhnúť návštevu psychológa, no očakávajte odmietnutie, odpor. V takýchto prípadoch sa hovorí, že najlepšie je ísť príkladom, inými slovami, navštíviť psychológa sám a zveriť sa so svojimi pocitmi ohľadne maminky. Netajiť to pred ňou a popísať jej, akým spôsobom Vám návšteva pomohla.

Určite je pre Vás dobré prebrať situáciu aj s najbližšou rodinou. Myslite na to, že nech sa maminka správa akokoľvek, potrebuje Vás a Váš záujem. Zmieriť sa s takouto situáciou je veľmi ťažké, niekedy je to jediná cesta, Vaša matka nesie zodpovednosť za soj zdravotný aj psychikcá stav a Vy jej možete byť maximálne oporou a inšpiráciou, nezabudnite však, že máte aj svoju rodinu a svoje povinnosti. Posielam veľa síl do ďalších dní!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa