Ja som tá, ktorá miluje a tá, ktorú opúšťajú

Psychologická poradňa14.03.2011
Ja som tá, ktorá miluje a tá, ktorú opúšťajú

Bojím sa, stále a v jednom kuse. Neverím si, hoci na to nemám najmenší dôvod... snažím sa fungovať ako každý iný normálny človek, ale všetky moje emočné stavy sú ovplyvňované tým, či sa cítim sama, alebo nie, či cítim, že ma niekto miluje. S mojím nízkym sebavedomím súvisí i žiarlivosť, plačlivosť, úzkostlivosť i veľmi zlé skúsenosti a neúspešné vzťahy, kde ja som bola vždy tou, čo milovala a tou čo bola opustená. Bežné situácie ako rozchody prežívam ťažko, stále všetko analyzujem a rozoberám.

Psychoterapia aj pomáha, no psychologička ma na mňa čas tak raz za dva týždne (beriem i lieky).

Pred pár týždňami ma opustil priateľ, bez väčšieho dôvodu, resp. preto, že som mu spomínala bývaleho, zrejme viac než je vhodné....

Som VŠ vzdelaná, vraj veľmi inteligentná a príťažlivá, ale strašne sa bojím, že zostanem sama. Tých démonov, čo si so sebou nosím by som nepriala ani najhoršiemu nepriateľovi. Bojím sa, že si v takom malom meste nikoho nenájdem, resp. nájsť si priateľa nie je až také ťažké, ale mňa všetci opušťajú (gambler, rozvedený otecko, umelec... všetci). Neviem, čo mám robiť inak, ako sa zmeniť, ako vyžarovať optimizmus, energiu a sebavedomie, keď takou nie som...

Katarína, Spišská Nová Ves

Dobrý deň! Vašu podstatu nezmeníte, no ako sama hovoríte, pravú osobu, ktorá vo Vás je zakrývajú démoni - démoni sebapodceňovania a prehnanej závislosti na tom druhom.

Dobrým znamením je, že už pracujete na svojom probléme, systematická terapia síce nefunguje zo dňa na deň, ale pomáha postupne, preto vytrvajte a stretávajte sa so svojou psychologičkou, skúste jej navrhnúť, žeby ste ju potrebovala vidieť častejšie.

Vaša závislosť na partneroch a na tom byť milovaná odráža Vaše komplexy a nízke sebavedomie. Viem, že vidíte rozchod ako obrovskú tragédiu, ja však myslím, že je to práve naopak. Vy potrebujete byť sama, usporiadať si svoju myseľ, zistiť, čo vlastne chcete, nielen od partnera, ale aj celkovo v živote.

Ste vzdelaná osoba, nezaplňte svoj život len skazenými vzťahmi, myslite aj na iné ciele a hodnoty. Skúste sa sústrediť na svoje záujmy, či pracovnú budúcnosť.

Píšete, že nájsť si partnera je pre Vás ľahké, no nie je ľahké, žiť bez neho, bez toho aby ste vyhľadávala vzťahy, na ktoré momentálne sama nie ste pripravená. Pripravená na skutočný zrelý vzťah budete, až si sama uvedomíte svoju hodnotu, až dokážete vo vzťahu žiť ako autonómna bytosť, bez prehnanej závislosti na tom druhom. To dosiahnete pokračovaním v terapii a hľadaním si nových cieľov v svojom živote.

Nesnažte sa na silu meniť, hľadajte postupne svoju podstatu, naučte sa žiť sama so sebou a neporovnávajte sa s druhými. Aj tí veselí, optimistickí, energickí ľudia si často nesú len masky, pod ktorými aj oni skrývajú svojich démonov. Buďte hrdá na svoje pokroky v terapii, snažte sa žiť ako autonómna osoba s vlastným náhľadom na život.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa