Ján, Zvolen: Manželka nechce vlastné deti

Psychologická poradňa29.12.2016
Ján, Zvolen: Manželka nechce vlastné deti

Dobrý deň,
mám veľmi konkrétny problém s manželkou. Máme obaja 30 rokov. Priznáva sa, že sa vôbec necíti na dieťa, žiadne biologické hodiny jej netykajú ako jej kamarátkam. Nechce dieťa, len pre to, že má na to vek alebo na nátlak okolia. O deťoch sme sa rozprávali, nemá problém byť rodičom, postarať a vychovať ho nemá problém, proste po technickej stránke úplne v poriadku. Celé to teraz viazne na jedinej otázke:

"Prečo mať vlastné biologické deti?". Nechce mať dieťa so sebeckých dôvodov, viac sa jej páči myšlienka adopcie, načo si plodiť vlastné dieťa, keď existuje toľko detí, ktoré už sú na svete, ale im nikto neposkytne domov. Pýta sa ma túto otázku a ja jej neviem odpovedať, pretože to pre mňa nikdy otázka nebola, keďže to je pudová záležitosť, pre mňa je prirodzené mať vlastné deti, keď chcem mať rodinu. Pýta sa ma, či chcem vidieť pobehovať jej alebo moje malé kópie, ktoré sa výzorom, povahou, nedokonalosťami, zlými vlastnosťami budú na nás podobať - opäť jej neviem odpovedať, lebo som nad tým nikdy takto nerozmýšľal.

Vadí jej, že toto moje rozmýšľanie je veľmi pudové/prízemné, veď som predsa ľudská bytosť, inteligentný človek a nie zvieratko. Vadí jej, že takto rozmýšľa veľa ľudí a tým sa jej to znechucuje. Hovorí, že ak chcem mať deti, tak mi teda deti porodí z lásky ku mne, pretože ma miluje, ale že nikdy s tým nebude stotožnená - čo sa zas mne nepáči, keďže sa to môže prejaviť nepriamo na vzťahu ku deťom.

Je individualista, neznáša robiť veci, ktoré vyžaduje spoločnosť, veci, ktoré by sa mali, veci, ktoré si vyžaduje autorita, proste veci, ktoré opakujú ľudia bez toho, aby sa nad tým zamysleli. Istý čas sa liečila na depresiu (brala antidepresíva). Svadba bola pre ňu tiež veľký problém, ale nakoniec to zvládla, i keď povedala, že sa pre ňu nič nezmenilo, lebo tak ako ma milovala pred svadbou, tak ma miluje aj teraz. Snažil som sa zhrnúť aspoň základné fakty. Ja osobne verím, že dostatočným časom a trpezlivosťou sa dá všetko na správnu koľaj. Ďakujem za Váš názor.

Ján, Zvolen


Milý Ján!
Z Vášho dotazu cítim, že manželku milujete a snažíte sa o pochopenie jej myšlienkových pochodov, aj keď sa s jej názormi nestotožňujete. Je veľmi dôležité, aby medzi partnermi fungovala otvorená komunikácia a aby sa dokázali rozprávať. Rozhodnutie mať deti, založiť rodinu je určite veľkým míľnikom vzťahu, a plusové je, že ste s manželkou schopní viesť diskusiu. Máte určite pravdu v tom, že manželka by nemala svoje rozhodnutie mať vlastné dieťa zakladať len na tom, že to robí kvôli Vám.

Partneri by sa v tak dôležitom rozhodovaní mali zhodnúť na vzájomnej predstave, inak to na Váš vzťah môže vrhať celoživotný tieň. Porodiť spoločného potomka by malo byt spoločné rozhodnutie. Tak zásadný postoj, aký má k tejto otázke Vaša žena nemusí každý stráviť, preto chápem, že sú vo Vás pochybnosti, ako túto situáciu riešiť. Snažila by som sa manželke priblížiť Vaše postoje, prečo je pre Vás dôležité mať potomka, tiež máte svoje city, presvedčenia. Pudové je prirodzené, máme v sebe zvieracie základy, ktoré nezaprieme.

Túžba po vlastných potomkoch je taktiež prirodzená, ak ju manželka v sebe nemá, je to hlavne otázka na Vás, či chcete zakladať rodinu s človekom, ktorý je takto nastavený. Určite by som na túto tému ďalej diskutovala, vyjasnila Vaše dôvody, Vaše priority. Ak sa nezhodnete v základných prioritách vzťahu, môže byť problém závažnejší, než na prvý pohľad vyzerá. Riešiť ho však musíte, možno by pomohol pohľad tretej strany, porozprávajte sa o situácii s niekym kto je blízky, navštívte manželskú poradňu. Nezanedbajte tento názorový rozkol, mohol by sa odraziť na ďalšom vývoji Vášho manželstva. Verím, že sa situácia vyrieši a nech bude riešenie akékoľvek, určite Vás posunie ďalej, oboch.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa