Jana, Bratislava: Trápi ma samota

Psychologická poradňa05.08.2014
Jana, Bratislava: Trápi ma samota

Dobrý deň,
veľmi dúfam, že mi budete vedieť poradiť. Trápi ma osamelosť a neviem ju prekonať. Kvôli práci som sa presťahovala do iného mesta, dosť ďaleko od všetkých, čo poznám. Som tu dva roky, no nemám s kým ísť von, alebo sa len tak porozprávať. Vlastne ani neviem, ako sa také kamarátstva nadväzujú. V práci sme menší kolektív, no kolegovia a kolegyne sú odo mňa generačne starší, majú iné starosti a povinnosti.

A bohužiaľ, aj keby sa mi podarilo prísť do kontaktu s nejakými rovesníkmi, vôbec netuším, ako sa skamarátiť. Patrím medzi tých, čo ako deti nevyrastali práve v najvhodnejších podmienkach, to so sebou prinieslo izolovanosť od spoločnosti práve vo veku, keď  si deti prirodzene vytvárajú sociálne väzby mimo rodinu. Možno to bude znieť zvláštne, ale ja vlastne ani neviem, aké správanie je pri takom zoznámení normálne. Potrebujem poradiť. Ako si nájsť priateľov? Poprípade, ako si zvyknúť na samotu, aby ma pri nej neťažil pocit osamelosti?

Jana, Bratislava

Milá Jana!
Nie každému je dané byť dokonale spoločenskou bytosťou. Kontakt s ostatnými je však pre vlastný rozvoj veľmi dôležitý.  Možno ste sa nenaučila v detstve nadväzovať kontakty s okolím, to však neznamená, že tomu tak musí byť navždy. Nečinnosťou a uzavretosťou pred svetom však v sebe nič nezmeníte. Je na čase začať konať. Existuje mnoho spôsobov ako stretnúť a spoznávať ľudí, hlavne v dnešnej dobe. Stačí sa napríklad zamyslieť nad čímkoľvek, čo Vás baví, naplňuje, koníčkom, aktivitou, ktorú budete robiť vo voľnom čase. Prostredníctvom takejto aktivity, môžete strebnúť ľudí so spoločnými záľubami a témami k rozhovoru. Nebojte sa ľudí a oni sa nebudú báť Vás.

Ak máte pocit, že problém je vo Vás hlboko zakorenený, a ani po opakovaných pokusoch nadviazať kontakt s okolím sa Vám nedarí, možno je na čase aby ste sa zamysleli aj nad konzultáciou s odborníkom, psychológom. Nie je nad osobný kontakt. Mohli by ste spoločne skonzultovať, či by pre Vás bolo vhodné vyhľadať kurz komunikácie, či asertivity. Na týchto kurzoch sa často stretávajú ľudia, ktorí majú podobný problém ako Vy sama. Je potreba hľadať riešenie, ktoré bude šité na mieru práve Vám, verte mi však, nečinnosťou budete stále stagnovať na jednom mieste, verím, že to nechcete a vyberiete si cestu skúšania nových spôsobov, ktoré prinesú pozitívnu zmenu do Vášho života.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa