Jana, Prešov: Starám sa o dcérine deti a stále je zle!

Psychologická poradňa17.04.2018
Jana, Prešov: Starám sa o dcérine deti a stále je zle!

Dcéra je na rodičovskej dovolenke s 3 deťmi. Pred obedom berieme staršie k sebe. U nás jedia, spia, hrajú sa. O pol ôsmej večer ich MHD vozíme k rodičom na opačný koniec mesta. Do pol desiatej večer jej ešte musíme pomáhať so starostlivosťou o všetky deti. Zať pracuje do noci. Dcéra má výhrady, že deti nebudím po hodine spánku, aby večer neboli tak dlho hore. Všetku zodpovednosť zvaľuje na nás s manželom. Vypomáhame im aj finančne.

Chodieva ku nám aj moja 80-ročná mama ,ktorá mi vyčíta, čo všetko by mali vnúčatá už vedieť, a ešte nevedia. Ale to nie sú moje deti. Ako vysvetliť matke, že starý rodič nevychováva a dcére, že pomoc dospelým deťom nie je povinnosťou, ale dobrou vôľou starých rodičov? Som na invalidnom dôchodku (onkologická pacientka) a dcérina arogancia ma zraňuje.

Jana, Prešov

Milá Jana!
Rodinné vzťahy môžu byť veľmi komplikované. Základom je zamyslieť sa, kde sú Vaše hranice. Akonáhle sa druhému človeku prispôsobujete viac, než sama chcete, je prirodzené, že sa cítite dotknutá, nedocenená, smutná. Myslím, že je dôležité, aby ste k dcére bola otvorená. Skúste s ňou prehovoriť, jasne jej vysvetliť, že aj Vaša pomoc má svoje hranice a že potrebujete čas pre seba a svoj život.

Bojujete so závažným ochorením, je potreba aby ste čerpala silu a odpočívala. Samozrejme, je prirodzené si pomáhať, no myslite aj na svoj komfort. Negatívne emócie v nás často vznikajú z dôvodu, že nedostatočne odpočívame, nevenujeme sa sami sebe. Dcéra by to mala pochopiť a ak by to aj nepochopila, máte právo na svoj vlastný postoj k situácii. Jana, možno cítite, že sama nezvládnete urobiť tak prudkú zmenu v chovaní a verte mi, že je to prirodzené.

Mnohí ľudia ignorujú vlastné potreby, Vy však cítite, že chcete zmenu. Prvým krokom, je priznať si problém, ten máte za sebou. Ďalšie kroky budú náročnejšie, vzhľadom k vašej životnej situácii určite odporúčam pravidelné konzultácie u psychológa. Investujte čas sama do seba, verte mi, že sa to v budúcnosti vyplatí a mnohé veci začnete vnímať iným spôsobom. Psychoterapia skutočne pomáha a je vhodná pre každého, kto chce prehodnotiť svoje súčasné postoje. Držím Vám palce na Vašej ceste a verím, že aj za podpory manžela a Vašich najbližších dokážete svoje problémy vyriešiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa