Jana, Senica: Jeho ex s ním manipuluje

Psychologická poradňa14.08.2016
Jana, Senica: Jeho ex s ním manipuluje

Dobrý deň,
som v ťažkej situácii a neviem ako ďalej som slobodna mamička, mám 5-ročného syna a asi pred pol rokom som zmenila bývanie, prácu a začala som si so šéfom som v 4. mesiaci tehotenstva, ale odmieta mňa aj bábo, síce tvrdí opak, ale jeho správanie je úplne iné, stretáva sa s ex, ktorá s ním manipuluje, využíva ho a dcéry, ktorí ma odsudzujú a on sa nám kvôli tomu otáča chrbtom. Robí to, čo mu oni povedia.

Chcel, aby som išla na potrat, ale ja som mu povedala, že to nechcem a tesne pred tým dňom mi povedal, že je rád, že som bojovala za to bábo a že by ma tam nezaviezol, ale napriek tomu chodí s ex aj s dcérou na výlety. Odvtedy čo prepuklo, že som tehotná, jeho ex začala chodiť k nemu domov na návštevy. Trápi ma to a neviem ako ďalej. Možno som na neho tlačila, keď som povedala, že si neprajem, aby sa stretávali Vypočuje si ma, ale robí si, čo chce. Navyše takmer každý deň pije, ale tak že do kolien, aj s dcérou, ktorá ho v tom podporuje. Neviem čo mám robiť.

Jana, Senica

Milá Jana!
Vo Vašom živote sa nečakane stali veľké zmeny. Aj keď bolo tehotenstvo nečakané, rozhodla ste sa sama za seba a ja verím, že správne. Okolnosti síce nie sú ideálne, no Vy v sebe nosíte nový život, človiečika, ktorý Vás bude potrebovať. Okrem podpory partnera, ktorá je nestabilná, hľadajte podporu v svojej rodine, blízkych. Urobila ste životné rozhodnutie a je potrebné aby ste ho ustála a zvládla. Je potrebné ujasniť si, aký druh pomoci môžete očakávať od otca dieťaťa. Či sa bude jednať len o pomoc finančnú, alebo sa bude chcieť podieľať na výchove. Popisujete ho ako problematickú osobnosť, možno sám nevie, ako sa k situácii postaviť. V každom prípade pre Vás je dôležitý jeho momentálny postoj, mali by ste sa preto porozprávať ako dvaja dospelí ľudia, ktorí splodili dieťa. Zodpovednosť máte obaja.

Nevyčítajte, nehádajte sa, skúste rozhovor viesť pokojne a k veci. Uvidíte, že keď budete mať jasnejšiu predstavu o tom, ako k tomu obaja pristupujete, budú jasnejšie aj ďalšie kroky do budúcnosti, príprava zázemia pre dieťa, finančná otázka atď.Jana, máte pred sebou náročné obdobie, no snažte sa čo najskôr vyriešiť praktickú stránku veci a nežiť len v domnienkach. Myslite pri tom všetkom aj na seba, potrebujete oddych, a čas aj na syna, ktorý všetko vníma a určite sa bude tešiť na súrodenca, nech bude situácia akákoľvek. Deti nám dávajú zmysel života a mnoho životnej energie, my sme tu od toho aby sme im vytvorili vhodné podmienky a dávali im to najviac zo seba, lásku a starostlivosť, nech sú okolnosti akékoľvek. Verím, že to zvládnete!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa