Janka, Brezno: Muž nie je spokojný so mnou ako manželkou

Psychologická poradňa02.01.2016
Janka, Brezno: Muž nie je spokojný so mnou ako manželkou

Dobrý deň,
čím dalej tým viac mi moj manzel hovori, ze som vôbec nenaplnila jeho ocakavania ako manzelka - velmi sa na mna spoliehal pri plneni si svojho ciela a ja som momentalne po materskej zamestnaná len na dohodu, co mi do dochodku urobi len skodu a nie osoh.

Uz viackrat som si vsimla, ze splnenu poziadavku na moju zmenu (v niecom) nahradi vzdy novou alebo tie nesplnene stale a stale opakuje dokola s dodatkom o mojej neschopnosti a lenivosti. Nechcem rozvod, mame krasnu dceru, ktora nas ma oboch rada, ale nase nezhody si isto vsima!

Janka, Brezno

Dobrý deň!
Už to akým spôsobom formulujte vety, mi dáva pocit, že vo Vašom manželstve je partner veľmi dominantný. Slová ako „plnenie si svojho cieľa“ sú pre mňa dôkazom, že vnímate manželovu sústredenosť na seba a svoje potreby. Partneri by mali mať spoločný cieľ, akým je napríklad spokojná rodina, ktorej základom je práve schopnosť vytvárať kompromisy, tolerancia a spoločná snaha. Teraz sa sama zamyslite, ktoré z týchto atribútov splňuje Váš vzťah. Dostávate od manžela aj podporu, alebo len kritiku?

Je ťažké priznať si, že v manželstve je problém, no práve priznanie je základ toho, aby ste sa zamysleli nad zmenou. Pokiaľ však chcete udržať vzťah vždy je potrebná snaha oboch partnerov. Kritika druhého je jednoduchá,snaha o pochopenie je o dosť náročnejšia. Skúste sa s partnerom úprimne porozprávať a povedať mu aj svoj názor na vec. Aktuálna situácia a jeho postoj k Vám Vám očividne nevyhovuje, otázka je či o Vašich myšlienkach vie a či ste schopní naviazať dialóg na túto tému. Bez otvorenej komunikácie a snahy o vzájomné pochopenie sa bude situácia len zhoršovať. Každý má svoje chyby, a vždy sa dá pracovať na určitej zmene. No na začiatku by vždy mala byť tolerancia a pochopenie, neustála kritika človeka nemotivuje, práve naopak.

Ak by ste nebola schopná s partnerom naviazať otvorený dialóg zamyslite sa aj nad návštevou partnerskej poradne, ideálne by bolo keby ste ju navštívili obaja, ale ak by partner odmietal, môžete sa objednať aj sama a utriediť si svoje vlastné priority a predstavy o tom, ako chcete v živote ďalej fungovať. Ak budete totižto vo vzťahu hu dlhodobo nešťastná určite sa to prejaví aj na výchove dcérky a jej vnímaní rodinnej atmosféry. Preto verím, že Vy aj partner si uvedomíte, že tvoríte rodinu a miesto kritiky sa začnete vzájomne počúvať a plánovať veci spoločne.
Posielam energiu do ďalších dní.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa