Je to týranie, či výchova? Kde sú hranice?

Psychologická poradňa29.06.2011
Je to týranie, či výchova? Kde sú hranice?

Dobrý večer. Mám strach o môjho 9 ročného vnuka. Pred 6 rokmi sa môj syn s nevestou rozviedli. Ostali v celkom dobrom vzťahu, kým nevesta nezačala žiť s iným mužom pred 3 rokmi. Syn sa vrátil ku mne a vnuk chodí k nám každé 2 týždne. Bývalá nevesta pred tým ešte po rozvode doniesla malého, išla trochu do mesta a všetko bolo OK. Ja a aj môj syn jej prial, aby neostala sama.

V poslednom období sa však vnúčik začal sťažovať ako sa k nemu doma správajú. Brala som to na ľahkú váhu, však všade niečo je. Vnuk sa dobre učí, je čistý, šikovný, len nejaký uplakanejší, také dievčatko. Dnes, keď som ho bola zobrať stále plakal, keď som sa ho spýtala, že čo sa deje, len do mňa búchal, vravel, že všetko je zle. Vetu všetko je zlé, nič nie je dobré, opakoval ešte doma asi 1 hodinu. Po utíšení, vlastne aj pomaznaní a pritúlení, po tom že som mu sľúbila že mu budem najlepšou kamarátkou a čo mi povie nikomu neprezradím sa rozvravel.

Že nový otec ho stále pohlavkuje, za maličkosti, keď to aj nespraví ale jeho matka /napr. zamkla byt a pretože majú guľu si to nový otec nepraje/, matka nepovie že to ona, ale nechá pohlavkovať môjho vnuka, svojho syna. Teda za úplné blbosti.

Vnuk už 3x "stratil" žiacku knižku. Nakoniec dôvod bol, že mal poznámku, že cez prestávku behal atď. Tak sa bál, že to vyriešil po svojom. Sťažoval sa, že nechodia von, nemôže sa von hrať, že sa s ním doma nik nehrá a že keď sa nudí, môže poriadiť kúpeľňu alebo pozmývať schody. Toto trvá asi rok a pol.

Teraz sa mu narodil braček má 6 týždňov a všetko sa ešte zhoršilo. Bračeka má rád, keď o ňom rozpráva celý je vytešený, opisuje ako plače ako robí s ručičkami... Včera v televízii dávali o malých deťoch ako sa pri manipulácií pri utešovaní malého dieťaťa môže poškodiť mozog malého dieťatka. Môj vnuk to pozeral a teraz sa strašne bojí o svojho bračeka a o seba, keď ho nový otec stále pohlavkuje a nerieši, nevysvetlí. Vnúčik sa sťažuje, že ho hlava z toho bolí, že sa mu možno už poškodil mozog a on zomrie.

Keď som mu povedala, že sa s nimi porozprávam, zase sa rozplakal, že sa budú na neho hnevať a nebude môcť ísť k nám za ockom. Samozrejme, že to nemôžu urobiť, aj som ho ubezpečila, že na to nemajú právo a jeho ocko ho veľmi ľúbi a nedopustil by to.

Bývalá nevesta sa nám už ani nezdraví, otočí sa. Keď jej syn volal položí telefón, to len pre vysvetlenie, že porozprávať sa nedá. Snažím sa vnúčikovi vysvetliť, že maminka je unavená, že to má možno zložité. Ale môj vnuk má len 9 rokov, prečo to má riešiť. Môj syn, jeho otec, by to išiel riešiť s novým otcom, ale ako chlap s chlapom. Podľa všetkého by to bolo ešte horšie.

Vnuk je teraz so svojím ockom, hrajú sa hru a vnúčik ho drží okolo krku. A spať išli spolu, lebo vraj má veľa chlapským zážitkov. Bojím sa, že zas pôjdeme v nedeľu domov, 2 hodiny, hoci cesta od nás trvá 15 min. A pred vchodom bude prešľapovať.

Môj syn, otec vnúčika je na plnom invalidnom dôchodku po ťažkom úraze hlavy. Preto sa aj rozviedli, nevesta to nezvládla. Po rokoch cvičení je dnes fyzicky celkom v poriadku, dokonca chodí do práce. Svojmu synovi sa venuje, majú sa neskutočne radi, chodíme stále von, v lete ideme na dovolenku do Dudiniec, trochu nabrať silu. Vnuk sa veľmi teší a už si píše, čo nesmie zabudnúť. Prosím poraďte ako vyriešiť trápenie môjho vnuka. Ďakujem

Jarmila, Zvolen

Dobrý deň!

Situáciu popisujete veľmi zložito, skúsime to trošku zjednodušiť. Váš vnuk je vo veku, kedy si veľmi dobre začína uvedomovať, ako si získať pozornosť, kedy začína bojovať s autoritami okolo seba, protestovať a skúšať hranice.

Samozrejme fyzické násilie sa v dnešnej dobe neuznáva ako výchovná metóda, no je rozdiel medzi pohlavkom a skutočným fyzickým týraním dieťaťa. Pokiaľ nevlastný otec Vášho vnuka používa pohlavok ako výchovnú metódu, zvážte aj možnosť, že z vnukovej strany môže dochádzať k zveličovaniu. Ak nebadáte na vnukovi modriny, škrabance, či iné znaky skutočného fyzického násilia, pravdepodobne sa nemáte čoho báť, ide len o snahu pritiahnuť na seba pozornosť a z Vašej ľútosti získavať určité výhody.

V deviatich rokoch si deti mnohé uvedomujú, vnuk vníma vzťahy okolo seba a skúša hranice. Bývalá manželka Vám umožňuje pravidelné stretnutia, idete s vnukom na dovolenku, preto sa skúste na situáciu pozrieť reálne, je to skutočne tak vážne, alebo ste sa nechali uniesť prehnanými emóciami a nevraživosťou?

Myslím, že by sa Váš syn mal so svojou ženou porozprávať o výchovných metódach a pravidlách, ktoré sú pre vnuka doma stanovené. Inými slovami spoločne určiť, ako sa k nemu chovať, aby nezažíval v dvoch domácnostiach úplne odlišný prístup, ktorý potom môže využívať v svoj prospech.

Dúfam, že sa vám nezdá, že zľahčujem situáciu, ale z Vášho popisu to cítim takto. Samozrejme, ak by ste zbadali náznak skutočného fyzického týrania, je potreba vec riešiť cez najbližšie krízové centrum, kde môžete prípad týraného dieťaťa oznámiť anonymne.

Vo Vašom prípade by som však zvážila takýto krok a skúsila predtým obnoviť vzťah s bývalou nevestou, nie však cez Vás ale cez Vášho syna, ktorý by mal kvôli správnej výchove vnuka obnoviť komunikáciu. Ak jeho bývalá žena nemá čo skrývať, nemal by pre ňu byť problém prediskutovať výchovu ich spoločného syna. Vám odporúčam zachovať chladnú hlavu a snažiť sa na situáciu pozrieť čo najobjektívnejšie.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa