Jeho postoj k tejto situácií je "nemužský"

Psychologická poradňa07.03.2012
Jeho postoj k tejto situácií je "nemužský"

Prosím o radu. Mám 36 rokov, som rok po rozvode s alkoholikom. Naše manželstvo trvalo 17 rokov a máme z neho tri deti. Počas rozv. konania som spoznala ženatého muža s ktorým mám veľmi pekný vzťah, dá sa nazvať "vysnívaný".

Milanove manželstvo nefungovalo ešte pred naším zoznámením, inak by som sa do takého vzťahu nepustila. Zamilovali sme sa obaja, ale stalo sa, že Milanova manželka otehotnela a to tak, že Milana opila a zneužila túto situáciu. Po čase a slovným tlakom sa mu priznala, že sa vyspala s iným mužom a nie je si istá, či to tretie dieťa je jeho. Problém je v tom, že Milan túto situáciu nijako nerieši. Bábätko má už 4 mesiace a z Milanovej strany nenastáva žiadne riešenie, pretože má strach, že sa dozvie pravdu, ktorej sa bojí.

Ja to všetko chápem a nechcem aby sa trápil, pretože ho veľmi ľúbim. Je to oddaný otec, starostlivý a zodpovedný, no so svojou manželkou nešťastný. No ide tu o mňa, pretože sa kvôli tomu trápim a neviem, či mám v takom vzťahu ešte vydržať a čakať, alebo to mám vyriešiť zaňho a trápiť sa bez neho?

Milan plánuje byť so mnou, pretože je to jeho sen a veľmi túži po normálnom vzťahu, kde je láska, priteľstvo, tolerancia a hlavne to, že si jeden druhého navzájom ako ľudia vážime. Náš vzťah trvá rok a 1 mesiac. No mňa trápi, že nevie čeliť strachu a riešiť problém, no nechcem ho k tomu ani nútiť.

Prosím, poraďte mi ako to mám zvládať a riešiť. Nechcem sa utrápiť, no sama si neviem rady. Nie som typ žien, čo idú po peniazoch a mladých mužoch o to mi naozaj nejde, pretože Milan je obyčajný muž v strednej soc. vrstve, tak ako aj ja. Záleží mi na ňom viac ako na sebe. Teraz potrebujem pomoc ja. Ďakujem. S pozdravom

Marta, Stará Ľubovňa

Dobrý deň!

Vaše posledné slová mi dali odpoveď aj na Vašu otázku. „Záleží mi na ňom viac ako na sebe." Sú slová, ktoré poukazujú na to, že sa sústredíte na spokojnosť jeho viac ako na tú svoju. Myslíte si, že je to správny prístup? Odpoveď nechávam na Vás.

Ja však viem, že človek, ľudská bytosť dokáže definovať len svoju spokojnosť. A z dotazu vyplýva, že Vy momentálne spokojná nie ste. Nepýtajte sa preto, čo urobiť pre partnera, aby sa netrápil.

Prvou otázkou by malo byť, čo urobiť pre seba, aby ste sa netrápili. V živote ste už toho zažila dosť, a ďalšie komplikované partnerstvo môže byť pre Vás veľmi zaťažujúcim. Je Váš cit skutočne tak silný, že sa chcete zapliesť do pavučiny ďalších nevyriešených vzťahov? Inými slovami, najskôr musíme zachrániť seba aby sme boli schopní zachraňovať druhých. Aj rodičia v lietadle si prvý nasadzujú kyslíkové masky aby boli schopní pomôcť svojím deťom. Myslím, že by ste potrebovali dávku životného kyslíku a energie, až vtedy by ste bola schopná viesť takéto partnerstvo a inšpirovať partnera k zmenám.

No úprimne jeho postoj k celej situácii mi pripadá „nemužský", akokeby čakal, že sa všetko utrasie, a nebol schopný činu. Je to pre Vás skutočne vhodný muž? Odpovedzte si na otázky, ktoré som uviedla v tomto dotaze a zamyslite sa, či chcete zachraňovať ďalšieho partnera vo Vašom živote.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa