Júlia, Košice: Neviem sa zbaviť stresu pred zápasom

Psychologická poradňa09.02.2016
Júlia, Košice: Neviem sa zbaviť stresu pred zápasom

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Hrám stolný tenis na profesionálnej úrovni, europskej. Mám 14 rokov, ale neviem sa zbaviť stresu, trémy, strachu pred zápasom, pretože bez toho stresu by som zahrala oveľa lepšie. Prosím Vás o nejaké rady, ako sa toho zbaviť, možno je to dôsledok z veľkej psychickej záťaže zo strany trénera, rodičov, sestry. Ďakujem veľmi pekne! A želám Vám pekný zvyšok dňa.

Júlia, Košice


Milá Júlia.
Stres je súčasťou nášho života, každý z nás ho pozná. Veľa ľudí s ním denne bojuje a hľadá riešenia, ako sa ho zbaviť. Pozitívny stres môže pomôcť  k dosahovaniu lepších výsledkov, ku kreativite a akémusi „ nabudeniu sa“ ísť za tým svojim cieľom. Negatívny stres nám zväzuje ruky, vyvoláva búšenie srdca, pocity strachu. Existuje mnoho techník, ktoré môžu pomôcť čiastočne tento stres odbúrať. Paradoxne – jednou z nich je šport. Šport ako koníček, kde sa človek uvoľní, do tela sa vyplavia endorfíny a my sa cítime šťastnejší a spokojnejší. V prvom rade je potrebné si zadefinovať, či to, čo robíš Ťa baví a chceš to Ty. Že hráš stolný tenis na európskej úrovni, svedčí o tom, že si cieľavedomá, vytrvalá a úspešná. Tlak v nás a tlak okolia – byť stále lepším, môže byť jedným z podnetov, ktorý v Tebe stres vyvoláva. Skús si zadefinovať svoje priority.  A riaď sa tým, čo chceš Ty. Nepíšeš, že robíš stolný tenis pod nátlakom.

Si v ňom dobrá a dáva Ti možnosť vybudovať sebadisciplínu, posunúť sa v živote niekam, o čom možno Tvoji vrstovníci len snívajú. Ak si človek uvedomí, aké pozitíva činnosť. ktorú robí prináša, ľahšie sa mu zvláda. Ty športuješ, máš výsledky a posúvaš sa.  Teš sa z každého dosiahnutého úspechu. Aj prehra má svoj význam. A nielen v športe. Nie každý zápas môžeme vyhrať. Je dôležité uvedomiť si, prečo sme prehrali a skúsiť urobiť nápravu. Si mladé dievča plné ambícií a máš méžnosť si ich naplniť. Robiť veci s radosťou a nadšením. Možno práve to je ten liek, ktorý potrebuješ. Bždy máš možnosť konzultovať svoje problémy s psychológom. O to skôr, že si vo vrcholovom športe a tam je to bežné. Ak bude potrebné, urob aj tento krok. A nezabudni hovoriť o svojich pocitoch aj s rodičmi, prípadne trénerom. Verím, že všetci majú snahu, aby si bola úspešná. A v prvom rade spokojná a usmiata.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa