Kamila, B. Bystrica: Manžel už nechce ďalšie dieťa

Psychologická poradňa05.06.2014
Kamila, B. Bystrica: Manžel už nechce ďalšie dieťa

Dobrý deň,
veľmi túžim po druhom dieťati, ale môj manžel o ňom nechce ani počuť. Obávam sa, že sa s tým nedokážem zmieriť a radšej zostanem so synom sama, ako žiť v domácnosti s mojim manželom a s vedomím, že už som mnou žiadne dieťa nechce mať. Najhoršie na tom je, že už mám 36 rokov a na ďalšie dieťa mám už najvyšší čas, ak ho ešte chcem mať.

Zároveň na sebe vidím, že som nervózna a prenášam to na nášho 6-ročného syna, čo ma veľmi mrzí. Manžel sa o tejto veci už so mnou odmieta rozprávať, lebo ho už trištvrte roka presviedčam a nedávno som rezignovala a uvedomila som si, že sa mi to nepodarí. Mám však napriek tomu obrovskú túžbu mať ďalšie dieťa a neviem ako ďalej.

Kamila, B. Bystrica


Milá Kamila!
Myslím, že v svojom živote prežívate veľmi zásadné a zlomové obdobie, pretože nezhoda medzi Vami a Vašim manželom má skutočne významný vplyv na Váš spoločný život. Je prirodzené, že túžite po ďalšom dieťati a negatívna reakcia manžela je pre Vás určite veľmi zraňujúca. Asi by ste si mala jasne utriediť základné priority a dať manželovi najavo, že jeho postoj k celej situácii ohrozuje Váš spoločný vzťah. Minimálne požadovať spoločnú návštevu partnerského poradcu, kde sa budete snažiť vzájomne tento konflikt vyriešiť.

Je to veľmi dôležité pre ďalšie pokračovanie vzťahu, nevyriešením by mohlo medzi Vami zostať obrovské napätie a celoživotná výčitka z Vašej strany. Takýto stav by viedol len ku konfliktom a nepríjemnej atmosfére v rodine, čo určite nechcete, Vy, ani Váš manžel. Nenechávajte situáciu nevyriešenú, má obrovský význam pre Vašu spoločnú budúcnosť a to je to, čo by si mal manžel uvedomiť, to že svojím postojom Vás môže stratiť.

Kamila chápem a cítim, že ďalšie dieťa je pre Vás veľmi dôležité, preto riešte situáciu hneď, a snažte sa zistiť dôvody, prečo manžel ďalšie dieťa odmieta. Samozrejme nemôžete nikoho do ničoho nútiť, na druhú stranu, ani partner nemôže nútiť Vás do rozhodnutí, s ktorými nesúhlasíte. Ako hovorím, konflikt je veľmi zásadný, myslite však na to, že akékoľvek riešenie je lepšie než zametenie problému pod koberec.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa