Kaťa, Martin: Môj život sa stále točí okolo jedla

Psychologická poradňa29.04.2014
Kaťa, Martin: Môj život sa stále točí okolo jedla

Dobrý deň,
neviem čo je so mnou. Mám 14 rokov. Posledné, možno dva mesiace, ako som sa začala inak stravovať (z časti aj chudnúť) sa všetko zmenilo. Mám prudké reakcie na bežné veci, ľudí, odpovede. Neviem sa ovládať, a vždy každému odvrknem alebo vykríknem. Väčšinou to vyvolá hádku, pri ktorej sa vždy strašne a nezastaviteľne rozplačem. Taktiež sa to mení aj v škole. Nejako som stále zahrnutá učivom, proste sa učím.

Keď príde nejaká horšia známka, než jednotka, som na dne. Hocikedy sa rozplačem a stále nad tým rozmýšľam. Nechce sa mi chodiť von s kamarátmi. Mám svoje vlastní záľuby, ktoré mi stačia ako napríklad pečenie, varenie, cvičenie. Dosť s tým súvisí aj chudnutie. Čím ďalej, tým sa tomu častejšie venujem. Stále, od večera do rána listujem internetové stránky, hovorím o tom, zapisujem si, čo som kedy zjedla, počítam kalórie, a stále vzlykám nad tým, že si nejaké jedlo nemôžem dopriať. Tieto zmeny nálad som zo začiatku nevnímala, ale čím ďalej, tým je to horšie. Už mi to začínajú aj príbuzní hovoriť. Neviem, čo s tým, čo mi je...

Kaťa, Martin


Dobrý deň!
V 14 rokoch je vaše telo stále vo vývine. Neviem, aký spôsob stravovania dodržujete, no podľa príznakov, ktoré popisujete, nebude pre váš organizmus dostačujúci. Pri nedostačujúcej výžive sa môžu objaviť zmeny nálady, podráždenosť, precitlivenosť. Zamyslite sa nad tým, či vám momentálny stravovací režim stojí za to, aby ste si prestali užívať života a byť dievčaťom s kamarátmi a záujmami, ktoré sa netočia okolo jedla. Je to skutočne veľmi nebezpečná oblasť, pri nedostačujúcom stravovaní, môžete poškodiť aj svoje zdravie. Stojí vám to za to?

Udržovať si postavu a váhu môžete predsa aj iným spôsobom, a to pravidelným športom a dostatočným príjmom potravín, ktoré obsahujú potrebné živiny. Aj keď raz za čas zhrešíte niečím „zakázaným“, neznamená to koniec sveta. Ide hlavne o to, určiť si hranice a myslieť na to, že nežijeme preto aby sme jedli, ale jeme preto aby sme žili. Skúste prehodnotiť svoj prístup k jedlu, začnite sa stravovať pravidelne, bez špeciálnych obmedzení, športujte a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.

Ak budete mať pocit, že to nejde, a že vás jedlo a túžba schudnúť ovládla, mohlo by sa jednať aj o rozvíjajúcu sa poruchu príjmu potravy. V tomto prípade už je skutočne nutná odborná psychologická pomoc. Skúste sa porozprávať s niekým blízkym o tom ako sa cítite a naplánujte zmenu, sama musíte cítiť, že nie ste v tomto stave šťastná. Verím, že to dokážete, a začnete dávať telu to, čo potrebuje!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa