Katarína, Handlová: Syn je strašne drzý, tresty nepomáhajú

Psychologická poradňa14.03.2014
Katarína, Handlová: Syn je strašne drzý, tresty nepomáhajú

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu. Mám 5-ročného syna a neviem si s ním rady. Nepomáhajú bitky ani zákazy, ani tresty. Je strašne drzý voči mne a svojmu otcovi, nemá rešpekt. Už ma nebaví ho ani zakaždým capnúť. Už neviem, čo mám robiť, som zúfalá. Ďakujem vám za odpoveď.

Katarína, Handlová


Dobrý deň!
Viete, 5-ročné dieťa väčšinou ani nevie, aký je význam slova rešpekt. Prečo máme stále tendenciu si dieťa zotročovať trestami, zákazmi a bitkami? Výchova strachom vedie len k tomu, že dieťa potlačí v sebe to, čo je každému z nás prirodzené. Váš syn sa ešte nevie vyjadriť inak, ako plačom, krikom, u detí je to prirodzené vyjadrovanie emócií, ako keď si my slovne posťažujeme. Jediné, čo dieťa od Vás potrebuje je pocit bezpečia a láska. To je oveľa dôležitejšie než výchova tresty a zákazy.

Zákazov a obmedzení ho čaká v svete dosť, to nie je to, čo má dieťa dostávať od matky. Samozrejme, je potreba určitých hraníc, no fyzické násilie voči dieťaťu NIČ nevyrieši. Idete mu predsa príkladom, všetko čo robíte Vy sa odráža v ňom. To ako sa dieťa chová je vlastne naše vlastné zrkadlo. Uvedomte si, že fyzické tresty sú negatívnou výchovnou metódou! Len týmto uvedomením môžete synovi dať to, čo potrebuje, milujúcu rodinu a zázemie, miesto trestov sa snažiť pochopiť jeho chovanie, z čoho pramení a dávať mu príklad svojím vlastným chovaním k nemu aj k druhým. To je jediná cesta.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa