Krása bez charizmy je nanič

Psychologická poradňa07.11.2011
Krása bez charizmy je nanič
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím vás poradiť, ako sa zbaviť komplexov? Som nespokojná so svojím vzhľadom... myslím si, že som pre môjho priateľa neatraktívna, proste úplne na nič. Už neviem fakt čo mám robiť... Stále sa stažujem, že som tlstá, že mám malé prsia a že nie som ani najkrajšia. Keď sa mi to snaží vyvrátiť, obviním ho, že klame. Ja fakt neviem ako ďalej.

Nikol, Šamorín

Dobrý deň!

Obecne je komplex silnou emóciou, spojenou s určitým prejavom nášho vonkajšieho vzhľadu, či iným vnútorným nedostatkom, ktorý však nie sme schopní akceptovať. Za jeho vznikom často stojí nesprávny spôsob výchovy, prehnaná idealizácia zo strany rodičov, či naopak večná kritika. Tento rys u nás vyvoláva najmä pocit hanby, a pokiaľ nepracujeme samy so sebou, komplex sa neustále prehlbuje a môže nám úplne nabúrať naše sebavedomie a náš sebaobraz. Na základe komplexov môžu vzniknúť aj vážnejšie psychické poruchy. Je preto veľmi dôležité, aby človek s takýmto pocitom pracoval, a nenechal ho ovládnuť celé svoje ja.

Pozitívne je, že ste schopná introspekcie, uvedomujete si svoj problém, tým pádom predpokladám, že ste ochotná hľadať riešenie. Možno sa Vám uľaví, pri uvedomení si faktu, že skoro každý z nás v živote bojuje s nejakým komplexom a divili by ste sa, že aj ženy, ktoré Vám pripadajú dokonalé a sebavedomé, skrývajú vo svojom vnútre mnoho čiernych zákutí.

Všetko nie je len o vzhľade, záleží na celkovej charizme našej osobnosti. Môžete stretnúť silnejšiu ženu, z ktorej však vyžaruje energia, sebavedomie a naopak 45 kg ženu, so vzhľadom modelky, no bez vnútorného vyžarovania. Ktorú podľa Vás mužské pokolenie uprednostní?

Zamyslite sa nad tým, ako veľmi naše vnútro na naše vyžarovanie ovplyvňuje celkový dojem našej osobnosti. Ak prejavíme svoju slabosť, či ju dokonca dennodenne vyhadzujeme partnerovi na oči, je jasné, že toto sebaponižovanie našej charizme nepridá.

Potrebujete si uvedomiť svoje plusy aj svoje mínusy a akceptovať ich ako súčasť jedného celku, Vášho ja. Len akceptáciou vlastných nedostatkov sa môžete posunúť ďalej a budovať svoje sebavedomie. Prijatie samej seba je dôležitou súčasťou psychického zdravia a pomáha sebapoznaniu. Čím viac poznáte samú seba, tým viac ste schopná so sebou pracovať a predchádzať sklamaniu z nepríjemných situácií.

Všimli ste si, že mnoho slávnych osobností si práve na časti tela, ktorú na sebe nenávideli nakoniec vybudovali celú kariéru? Výrazný nos, väčšie materské znamienko, atď. Prijali samých seba a ich vyžarovaniu to len pridalo.

Verím, že Vám moje slová ukázali cestu, ako zmeniť uvažovanie, ak by ste však mala pocit, že tejto zmeny nie ste schopná sama, nebojte sa vyhľadať odborníka v mojom obore, ktorý by Vám pri osobných konzultáciách pomohol s riešením negatívnych pocitov a s celkovou zmenou pohľadu na samú seba.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa