Kristína, Prievidza: Nechcem skončiť na liekoch!

Psychologická poradňa08.09.2014
Kristína, Prievidza: Nechcem skončiť na liekoch!

Dobrý deň,
chcela by som sa s Vami poradiť lebo už neviem ako ďalej. Minulý rok v lete som brigádovala mimo svojho domu, pracovala som pre jedného známeho v obchode v Tatrách, keď mi jedného dňa náhle prišlo zle. Pocítila som strašnú bolesť na hrudníku, celý svet sa so mnou točil, mala som triašku a nevládala som stáť na nohách. Okamžite som si ľahla, dúfala som, že to prejde. Bolo to poobede, no po 6 hodinách zbytočného ležania som si nakoniec privolala RZP. Spravili mi základné vyšetrenia, no nič mimoriadne sa nezistilo. Aj tak ma pre istotu vzali do nemocnice, kde si ma nechali na internom asi týždeň. Prešla som všetkými možnými vyšetreniami, ale všetko bolo ok. tak ma poslali domov.

Potom ako som prišla domov, som sa snažila zdržiavať doma a oddychovať, veľa som spala, no stále som bola unavená. Po mesiaci prišiel ďalší podobný záchvat, vzala ma záchranka, na pohotovosti mi pichli magnézium, dali neurol a poslali ma domov. Potom som sa snažila bojovať s tým sama. Do konca minulého roka sa to postupne zlepšovalo, robím prácu, čo ma baví, od novembra minulého roka som aj v šťastnom vzťahu a dokonca mi píšu ľudia, čo majú tetániu a chcú aby som ich aspoň vypočula, keď už im nemôžem pomôcť. Pracujem s deťmi, čo znamená, že teraz cez prázdniny mám aj ja voľno, takže som u priateľa... No posledný týždeň ma zase trápia rôzne problémy a včera to vyvrcholilo.. Mali sme taký normálny večer s priateľom, cítila som sa fajn, len som trošku bola smutná lebo mi jedna práca nevyšla, ale ten pocit, ktorý zrazu na mňa prišiel. Bolo to hrozné, prišlo mi veľmi, ale veľmi psychicky zle.

Ovládla ma obrovská úzkosť, bezradnosť a vo svojom vnútri som mala obrovskú prázdnotu a veľký strach. Od minulého roka som s tým bojovala sama, zmenila som životosprávu, prestala som s fajčením, väčšinu mojej stravy tvorí ovocie a zelenina, bylinkové čaje a kadejaké iné doplnky stravy. Samozrejme, magne B6 ako prvé. Mala som pocit, že to zvládam, no to, čo bolo včera bolo otrasné a nedokázala nič robiť, len som sa rozplakala a bolo mi tak otrasne, až som myslela, že budem vracať. Priateľovi som povedala, nech ma vezme do nemocnice, no on sa ma snažil upokojiť, odniesol ma do postele, spravil mi čaj a postupne to prešlo, ale nie úplne. Nemohla som zaspať, mám s tým v poslednom čase problémy a dnes som celý deň v posteli, som slabá a vyčerpaná, veľmi ma bolí hlava a som unavená..Keď čítam o tých ľuďoch, čo sa na lieky dali a sú na nich závislý a je im po nich ešte horšie. Naozaj nechcem skončiť na liekoch. Prosím poraďte mi. Mám 22 rokov a chcem byť plnohodnotnou ženou a partnerkou.

Kristína, Prievidza


Milá Kristína!
Stavy, ktoré popisujete určite môžu byť psychického pôvodu. Veľmi oceňujem, že si uvedomujete, že lieky nie sú vždy jediným riešením. Samozrejme u vážnejších psychických porúch sú niekedy nevyhnutné no vždy by sa mali kombinovať aj s pravidelnou psychoterapiou. Ako vždy opakujem, presnú diagnózu prostredníctvom poradne neurčím, z Vášho popisu by sa mohlo jednať o úzkostné stavy. Je však veľmi dôležité, aby ste vyhľadala odbornú pomoc, niekedy je potrebné viacero konzultácií s psychoterapeutom, aby sa človek začal orientovať sám v sebe.

Chválim Vás za Vašu snahu, zmenu životného štýlu, určite nemeňte svoje návyky, naše telo a psychika sú prepojené a jedno ovplyvňuje druhé. Rovnako ako ste zmenila životný štýl, môžete zmeniť prístup sama k sebe. Len sebepoznávanie a hľadanie príčin môže pomôcť k skutočnému zlepšeniu Vašich stavov. Základ je pracovať na sebe, pozorovať v akom období prichádzajú tieto nepríjemné stavy, čo im predchádza a nebáť sa po ich odznení rozobrať priebeh, zamyslieť sa nad tým, čo konkrétne Vám pomáha, najlepšie však s erudovaným odborníkom. Len takýmto spôsobom sa môžete naučiť mať moc nad vlastným psychickým stavom. Verím, že to dokážete!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa