Laura, Martin: Bojím sa, či som mu rozchodom neublížila

Psychologická poradňa05.05.2014
Laura, Martin: Bojím sa, či som mu rozchodom neublížila

Dobrý deň,
mám 22 rokov a pred dvoma týždňami som sa rozišla s priateľom po 4 a pol roku. Môj prvý vážny vzťah. Prvé dva roky ma klamal v určitých veciach, a v tom čase taktiež aj moja dôvera oslabla. Ale kvôli láske, kvôli nemu som mu všetko odpúšťala a dôveru som sa snažila v sebe znova postaviť. Celý vzťah sme sa veľmi hádali, ale aj napriek tomu bol pre mňa jediný a najlepší.

No a teraz som to skončila. Boli sme pol roka zasnúbení. Rozišla som sa s ním ja. Dôvod? Celé sa to začalo kaziť už pred rokom, kedy som bola s kamarátkou na diskotéke. Vtedy sa začali moje city k nemu ,,rúcať". Mala som svoju krízu pred rokom, kedy som mu povedala, že si nie som istá, či ho ešte ľúbim. Kvôli tomu, že sme spolu boli 3 a pol roka som sa „prefackala“ a povedala si, že nezahodím taký dlhoročný vzťah, a že to bola iba chvíľková túžba po slobode.

Tak som šla ďalej -  s ním. Bolo fajn, znova sa to všetko naštartovalo, vzťah bol krásny, ale pravidelne až do dnešného dňa sa mi opakovali myšlienky, že som si nebola istá tým, čo k nemu cítim, či s ním chcem byť. Ale preto, aby som ho mojimi myšlienkami nezaťažovala, nič som mu nepovedala, a v sebe som si to vždy nejako vyriešila a usmievala sa ďalej. Prišli zásnuby, dúfala som, že tým sa znova veľa vecí zmení a ja moje pocity a túžbu po slobode, a byť sama zahodím za hlavu a náš vzťah po zásnubách naberie novy smer a bude to už všetko úžasné.

No teraz si spätne uvedomujem že láska ochladla z mojej strany ešte viac a potláčala som v sebe fakt, že mi už nechýba. On pracoval v zahraničí, 3 týždne preč, 4 dni doma a znova dookola. Celý čas som si zvykala byť sama a zrazu mi vôbec nechýbal. Ked mal prísť domov aj na tie 4 dni som sa netešila. V sexuálnom živote to taktiež z mojej strany už nefungovalo. Netúžila som po ňom. Rozišla som sa s ním a povedala, že potrebujem byť sama, že on mi nič nespravil, proste to tak cítim, ale bojím sa, že som spravila hroznú chybu.

Laura, Martin


Milá Laura!
V chvíľach, keď urobíme dôležité životné rozhodnutie nás často môžu zožierať pochybnosti, možno práve preto, že váha tohto rozhodnutia môže mať vplyv na celý život. To, že ste sa zachovala podľa svojich vnútorných pocitov a dokázala ste to aj napriek tlaku z okolia, to je obdivuhodný krok. Ste mladá žena a možno pre Vás záväzok ešte nie je to pravé, sama cítite svoju túžbu po slobode, ktorá Vám jasne ukazuje, že ešte nie ste pripravená na vážny vzťah. Verte mi, bolesť pominie, a okolie prestane súdiť Váš krok.

Skončiť v manželstve bez lásky predsa určite nechcela ani jeden z Vás, no bohužiaľ ľudia často nie sú tak súdny ako Vy, vrhajú sa do manželstva, splodia si deti a nakoniec musia riešiť rozpadnuté manželstvo a starostlivosť o deti. Váš prístup je správny, pri vyberaní celoživotného partnera by sme mali cítiť, že je to človek, ktorý nám vždy bude chýbať. Aj sexuálna príťažlivosť hrá veľkú úlohu, to že sa u Vás k partnerovi vytratila bol jasný znak toho, že v partnerstve nie ste spokojná.

Nevyčítajte si to, buďte taká aká ste, robte rozhodnutia podľa toho, ako to cítite, okolie sa zmieri s Vaším prístupom. Ide predsa o Vaše osobné šťastie a ja verím, že v budúcnosti Vás čaká partner, u ktorého nebudete musieť váhať. No teraz ešte nie je správna doba. Budem Vám držať palce, užívajte si svoju slobodu a nenúťte sa do vecí, v ktorých nemáte citovú istotu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa