Lenka, Žilina: Je žiť dlhodobo v nefunkčnom vzťahu je správne?

Psychologická poradňa31.08.2017
Lenka, Žilina: Je žiť dlhodobo v nefunkčnom vzťahu je správne?

Dobrý deň,
v práci som sa zblížila s kolegom. Je ženatý a má malú ročnú dcérku. Brali sa mladí (nie kvôli tehotenstvu) a pre oboch to bol prvý vážny vzťah. Vedela som to a dlho sme sa stretávali na rôznych športových podujatiach len ako priatelia. Až to prerástlo do citov. Dlho som sa bránila a hovorila som mu, že obaja vieme, ako to skončí, tak nech to ani nezačíname. Vtedy sa rozplakal a povedal, že im to už dlhšiu dobu nefunguje, že manželka mu vyčíta každú banalitu, že je k nemu milá len, keď niečo potrebuje.

Vraj mu na nej prekážajú vlastnosti, ktoré si uvedomoval už pred manželstvom. Vraj sa už dlhšiu dobu nevracia k nej, ale k dcérke. Dokonca sa vyjadril, že ten vzťah je mŕtvy a nežije s manželkou, ale len pri nej. Povedala som mu, že nebudem čakať, kým mi jedného dňa oznámi, že zrazu je všetko u nich OK a ja som len minulosťou. A vtedy mi povedal, že je len otázka času, dokedy to ešte zvládne takto ťahať a ich vzťah sa načisto rozpadne.

Uverila som mu a začali sme spolu vzťah. nie som na to hrdá, hanbím sa... vždy som takéto ženy odsudzovala, ale skutočne som sa do neho zamilovala a aj on do mňa (podľa jeho slov). Pred pár dňami mi oznámil, že sa rozhodol navštíviť manželskú poradňu, kvôli dcérke. Keď som sa spýtala, čo sa stalo, prečo sa takto zrazu rozhodol, povedal, že mal sen. Sen o dcérke, ktorá mu povedala, že mu nikdy neodpustí, že ich opustil. Zlomilo ho to. Hovorí, že ma miluje, ale dcérka je pre neho dôležitá a nevie si predstaviť byť bez nej.

Do práce chodí na týždňovky, takže s maličkou je len cez víkend, takže ten vzťah by vôbec nemusel byť narušený ani po rozvode. Alebo sa mýlim? Tvrdí, že radšej bude v nefunkčnom manželstve ako by mal stratiť vzťah s dcérkou. Obávam sa však, že povaha človeka sa nedá zmeniť ani v poradni. Myslíte si, že rozvod na tak malé dieťatko môže zle vplývať a môže otca v budúcnosti nenávidieť? Myslíte si, že žiť dlhodobo v nefunkčnom vzťahu je správne? mám čakať?

Lenka, Žilina


Milá Lenka!
Prvé, čo by som Vám chcela napísať je, že v sebe nemám ani gram odsúdenia. Chápem Vašu situáciu aj Vaše pocity. Láska môže bolieť a Vy tú bolesť zažívate. Ak partnera naozaj milujete, dajte mu priestor a čas. Dajte mu čas na riešenie jeho vzťahu, aj keď to bude ťažké. Vrhli ste sa spoločne do nevyriešenej situácie. Tá sa viac komplikuje, prirodzene. Partner má momentálne dcérku na prvom mieste a musí sám zistiť, ako chce pokračovať, je zbytočné ho nútiť, či robiť scény. Ak Vám situácia ubližuje a neznesiete túto bolesť, skúste s ním na čas obmedziť kontakt. Viem, je to ťažké, ale skutočne to môže pomôcť.

A sama vyhľadajte pomoc psychológa, vyrozprávajte sa a nechajte emóciám voľný priebeh. Nedokážem predpovedať ako situácia dopadne, to asi nikto. Viem však ako je náročné opustiť rodinu s dieťaťom. Partner si potrebuje byť istý týmto rozhodnutím. Samozrejme, žiť vo vzťahu bez prejavov lásky nie je pre dieťa ideálne. Cítiť teplo domova, vidieť lásku medzi rodičmi, to je ideál domáceho prostredia. Ale život je komplikovaný, situácie sú rôzne, ľudia pristupujú na kompromisy. Neexistuje čiernobiele riešenie. Lenka myslite aj na seba, doprajte si momenty, kedy upokojíte svoju myseľ, je to pre Vás veľmi dôležité, využite aj oporu najbližších, zdôverte sa im, ja verím, že ľudia, ktorí Vás skutočne majú radi a ktorým dôverujete, pochopia. Moc na Vás myslím a posielam potrebnú silu do ďalších dní!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa