Linda, Ružomberok: Mám problém s partnerovými deťmi

Psychologická poradňa30.12.2014
Linda, Ružomberok: Mám problém s partnerovými deťmi

Dobrý deň,
mám problém s partnerovými deťmi. Za 3 roky to vyvrcholilo do toho, že ich priam neznášam a neviem to ovládať. Jeho dcéra má 19 rokov a teraz ho dala na súd o zvýšenie už aj tak dosť vysokého výživného, inak vôbec nekomunikujú (čo mne síce vyhovuje, ale je mi ľúto môjho partnera, že sa mu dcéra takto zavďačila) a syn má 14 rokov, ten k nám občas chodí, tak raz za mesiac, ale pre mňa to je vtedy peklo. Už odkedy sa dozviem, že má prísť mi začne byť zle, stratím chuť do všetkého, nejem, som nervózna, bolí ma hlava, chcem len spať a modlím sa aby hodiny a dni rýchlo ubiehali.

Neviem to ovplyvniť a ani ukočírovať. Som učiteľka na Základnej škole a s takýmito puberťákmi sa stretávam denne, no tento chlapec mi nejak automaticky nesadol, svojim správaním, vyjadrovaním, riešením vecí, do ktorých ho nič nie je, ale hlavne ma nahnevá to, že priateľ je rád, že je tu a preto ho rozmaznáva, keď je tu, necháva po sebe neporiadok, manipuluje ho atď.

Proste jednoducho povedané ani neviem v podstate prečo, ale strašne mi vadí, keď je tu, keď počujem jeho hlas. Partner to nevidí, snažila som sa s ním to riešiť, ale vždy keď tu je, skončí to veľkou hádkou. Neviem už, ako to ďalej riešiť. Už som pristúpila k tomu, že som navrhla, že keď bude mať prísť k nám, tak ja s mojou dcérou odídeme niekam preč, aby bol kľud, ale neviem, či je to dlhodobé riešenie.

Linda, Ružomberok

Milá Linda!
Deti sú a vždy budú našou súčasťou. Začala ste vzťah s mužom, ktorý už deti má a vedela ste o tom. Medzi nimi a Vaším partnerom bude vždy vzťah a nejde to zmeniť. Ste učiteľka a viete, že deti sú citlivé na zmeny v rodine. Oni ešte nevedia natoľko ovládať emócie a už vôbec nie v pubertálnom veku. To my dospelí by sme ich to mali učiť, učiť ich ukorigovať svoje emócie, učiť ich vyznať sa v samých sebe.

Predať deťom zo seba to najlepšie. Verím, že ako učiteľka na základnej škole ste si toho vedomá. S deťmi v období puberty je náročná práca, no prístupom neznášanlivosti z Vašej strany sa situácia nikdy nezlepši, práve naopak, začne Vám viac zasahovať do vzťahu a môže viesť až k jeho záhube. Skúste sa vžiť aj do toho 14 ročného chlapca, ktorý má určite v hlave kopec pochybností, otázok a vlastných starostí.

Povedať si: „Neznášam, nemám rada, nechcem, odchádzam“, to je to najjednoduchšie riešenie. Čo tak tento prístup zmeniť na: „Tolerujem, chcem sa o tebe dozvedieť viac, si súčasť rodiny“. To je prístup, ktorý by mala matka a partnerka zaujať voči partnerovým deťom. Zamyslite sa preto, odkiaľ Vaša neznášanlivosť pramení a či by ste sa o probléme nechcela porozprávať osobne s psychológom vo Vašom meste.

Myslím, že by Vám to prospelo, a nielen Vám ale aj Vášmu vzťahu. Ak chcete tento vzťah zmeniť, je potreba začať od seba a zistiť, kde sa vo Vás berú tieto negatívne emócie. Ja verím, že na to prídete a práve zmenou prístupu, dokážete začať tolerovať svoje okolie a partnera so všetkým, čo k nemu patrí. Budem na Vás myslieť a posielam energiu k prekonaniu svojho prístupu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa