Lívia, Trnava: Manžel mi vytýka výlet s kamoškami

Psychologická poradňa09.07.2015
Lívia, Trnava: Manžel mi vytýka výlet s kamoškami

Som matkou dvoch deti, 13 a 9 rocnych, vzorne sa o ne staram, aj spolu s manzelom. Vydata som 20 rokov. V rodine mame problemy, ktore ma trapia, dost casto vznikaju nedorozumenia medzi mnou a manzelom. Pred nedavnom som mala moznost ist s byvalymi kolegynami na pobyt, proste vypnut od vsetkeho. Jednalo sa o dva dni, cize jednu noc.

Manzel s tym od zaciatku nesuhlasil, vraj rozbijam rodinu. Chcem este dat do pozornosti, ze nikam nechodim, len poobedne stretnutie s kamoskou na kave, cca dva krat za mesiac. Starost o deti som mala zabezpecenu. Chcem Vas poprosit o radu, ci ma manzel pravdu a ja sa mam trapit, ze som urobila chybu alebo nie. Dakujem!

Lívia, Trnava


Milá Lívia!
Zrelý vzťah dvoch ľudí by mal byť postavený na vzájomnej dôvere a tolerancii. Keď jeden druhého obmedzuje, respektíve sa snaží obmedzovať, často tým dosahuje pravý opak a to, že sa mu partner začína vzďaľovať. Váš problém nie je o hľadaní toho, kto má pravdu. Je o hľadaní toho, ako sa Vy sama cítite vo vzťahu, a či obmedzenia z manželovej strany presahujú Vašu hranicu, kedy sa prestávate cítiť dobre a otvorene. Podľa mňa je prirodzené, že každý z nás si chce užiť trochu svojho súkromia a mať čas pre seba a svojich priateľov. Je otázka, čo stojí za partnerovou reakciou. Neistota, žiarlivosť, majetnícky prístup? Ak však nezačnete pátrať po odpovedi, situácia sa može zhoršovať a viesť aj k ukončeniu vzťahu.

Je preto potrebné snažiť sa s manželom otvorene komunikovať, bez prehnaných emócií a objasniť mu, že potrebujete čas aj sama pre seba. Ak nebude schopný na túto tému komunikovať, alebo sa celkovo bude stavať do obrany, je jasné, že v sebe má nejaký nevyslovený pocit, ktorý spôsobuje potrebu Vás držať doma. Ponúknite mu snahu o pochopenie, buďte úprimná ale zároveň ho uistite o tom, že chcete pokračovať vo vzťahu, no potrebujete aby pristúpil na určité kompromisy. Uvidíte, ako bude reagovať. Ja dúfam, že pochopí, že týmto prístupom Vás môže úplne stratiť a zničiť vzťah, ktorý ste tak dlho budovali. Myslím na Vás a verím, že si spoločne dokážete uvedomiť, že vzťah bez dôvery je odsúdený k zániku alebo k utrpeniu oboch partnerov.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa