Lucia, Bratislava: Bratovi sa narodilo postihnuté dieťa

Psychologická poradňa19.06.2015
Lucia, Bratislava: Bratovi sa narodilo postihnuté dieťa

Pekny den,
nejdem prosit o radu a pomoc pre mna, ale pre mojho brata a jeho priatelku. Su rodicmi tyzdnoveho dietatka, ktore sa aj napriek negativym vysledkom pocas tehotenstva narodilo s Downovym sydromom. Lekari podla genetickych vysledkov, ako aj na zaklade viacerych vysetreni pediatrami predpokladaju, ze u dietatka bude tazsie mentalne postihnutie. Preto im navrhli riesenie, dat dietatko do pestunskej starostlivosti, pripadne do starostlivosti profesionalnym rodicom. Oni ako rodicia po zvazeni vsetkych moznosti vedia, ze nemozu poskytnut dietatku adekvatnu starostlivost, su na tom psychicky velmi zle, nie su to typy luid, ktorí by boli schopní tento tazky osud zvladnut.

Su uz viac menej rozhodnutí pre tuto moznost. Maju podporu celej rodiny a vedia, ze ich za to nikdy nebude nikto z nas odsudzovat. kedze ich pozname, vieme, ze buducnost by bola pre nich mimoriadne tazka. Ale zaroven vieme, ze odlucenie od dietatka, aj ked je to len tyzdnovy novorodencek bude velmi bolestne. Osobne mam pocit, ze ani ten citovy vztah k tomu dietatku nie je taky ako by mali rodicia mat. Vzorne sa o neho staraju, ale je to skor preto, ze je to ich povinnost. Prosim o radu, ako postupovat, ked dietakto odovzdaju, na koho sa obratit, ak im pomoct ? Vopred dakujem za akukolvek odpoved. Lucia

Lucia, Bratislava


Dobrý deň!
Predanie dieťaťa do pestúnskej starostlivosti je určite náročným procesom. Je dôležité aby rodičia boli presvedčení o tom, že ich krok je správny. Určite je potrebné aby pred celým procesom obidvaja absolvovali konzultáciu s psychológom, kontakt by mali získať v konkrétnom stredisku, ktoré poskytuje práve predanie do pestúnskej starostlivosti a ktoré im odporučí odborníka, špecializujúci sa na tieto prípady. Celý proces osvojenia dieťaťa náhradnými rodičmi má presné kroky a opatrenia, ktoré vedú hlavne k tomu aby súčasný rodičia mali možnosť poznať ľudí, ktorí budú mať dieťa na starosti a prostredie v ktorom bude vyrastať.

Je to dôležitý moment, pretože odkladať dieťa niekam do neznáma a dávať ho ľuďom, ktorých mali možnosť poznať je zásadný rozdiel. V každom prípade, každá organizácia, ktorá organizuje predávanie do pestúnskej starostlivosti má odborníkov, psychológov a sociálnych pracovníkov, ktorý počas celého procesu sú k dispozícii. Základom je nepotlačovať v sebe negatívne emócie a pracovať s nimi, ak bude mať brat alebo jeho žena potrebu viacerých sedení u psychológa, nech neváhajú a navštevujú ho.

Je potrebné nehrať sa na hrdinov a uvedomiť, si, že je to veľký životný prelom, a je potrebné využiť odborníkov, ktoré majú skúseností práve s touto konkrétnou oblasťou. Vy ako sestra môžete byť obom oporou, je to hlavne o schopnosti  načúvať tomu druhému a nevyhýbať sa téme dieťatka. Ja verím, že vzájomnou podporou situáciu obaja dokážu zvládnuť, samozrejme bude to chcieť čas a trpezlivosť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa