Lucia, Bratislava: Požiadal ma o ruku, no nič sa nedeje

Psychologická poradňa25.10.2015
Lucia, Bratislava: Požiadal ma o ruku, no nič sa nedeje

Dobrý deň,
prosím o radu. Už je to rok čo ma (24) priateľ (30) požiadal o ruku. Vie, že najviac v živote túžím po vlastnom domove, pevnom zázemí a dieťati, lebo som mala hrozné detstvo, preto túžim po rodine. Nič sa nehýbe. Nič nerieši, stojí na jednom mieste. Nemáme ani bývanie, ani bábätko. Pokus bol, ale nevyšlo to. Svadba takisto nič, nevyjadruje sa, nerieši. Vôbec sa k ničomu nemá. Už som chcela veľakrát o tom hovoriť, no on nemá, čo k tomu povedať. Už nechcem naňho tlačiť, lebo to nemá význam. Stále čakám na ten deň, kedy sa už rozhýbe a začne aj on pre nás niečo robiť... Stále čakám a čakám až som si prestala užívať prítomnosť, lebo moje túžby sa nenapĺňajú a som z toho na nervy. Prosím čo má robiť?

A ďalšia vec, kedysi sme sa škaredo hádavali. To už prestalo. Pri občasnej hádke mi povie napr. drž hubu a pod. Povedala som mu, že sa mi nepáči takéto chovanie a nechcem aby si toto ku mne dovoloval. Vždy oľutoval, ale niekedy mu to aj tak pri hádke vykĺzne. Ja sa tiež snažím nenadávať mu, lebo si myslím, že nadávky do vzťahu nepatria. No jemu sa akosi darí menej v tomto. Môžem čakať normálny život s takýmto človekom alebo radšej odísť z tohto vzťahu? Žijeme spolu tri roky, milujem ho, on mňa tiež. O tom nepochybujem, pretože keď je to medzi nami v poriadku, tak mi to krásne prejavuje. Mám veľké pochybnosti, ktorá cesta je správna. A čo môžem urobiť ja aby to bolo v poriadku? Ďakujem a želám pekný deň

Lucia, Bratislava


Dobrý deň!
Verím tomu, že v živote je potrebné počúvať svoj vnútorný hlas, intuíciu, ktorá nám napovedá, čo je pre nás správne a čo zas nie je. Máme vo zvyku ospravedlňovať chovanie ľudí, ktorých milujeme, no pravdou je, že najlepšie čo môžeme urobiť je snažiť sa vnímať svojich blízkych bez ružových okuliarov. U partnerstva to platí dvojnásobne. Na začiatku sa akejsi idealizácii nedá ubrániť, no časom sa začnú odhaľovať vlastnosti, ktoré sme predtým nevnímali. Myslím, že ste vo fáze, kedy už nemáte nasadené tie pomyselné „ružové okuliare“ a začínate vidieť partnera v reálnom svetle.

Nebráňte sa tomu, práve naopak, snažte sa uvedomiť, kto skutočne je človeka vedľa Vás a či si ho dokážete predstaviť ako otca svojich detí a celoživotného partnera. Všímajte si ako sa chová v konfliktných situáciách. Dávajte si sama sebe jasné otázky. Je tento človek pre mňa oporou? Dôverujem mu? Dokážem s ním otvorene komunikovať bez toho aby sa rozhovor premenil v hádku? Dokážeme sa zhodnúť na kompromisnom riešení? Cítim sa pri ňom bezpečne? Ak si budete formulovať a odpovedať na tieto otázky, sama pochopíte, či je to človek, s ktorým chcete žiť, alebo je na čase priznať si, že aj keď by ste si moc priala aby bol tým mužom, realita je iná.

Lucia, chápem že túžite po stálej rodine, no v tomto prípade čas hrá pre Vás. Ujasnite si svoje priority a netlačte na veci, ktoré by mali prísť samé. Ste mladá žena, nedovoľte aby Vaša netrpezlivosť a túžba čo najrýchlejšie vytvoriť rodinu nespôsobila, že skončíte s nesprávnym partnerom. Budem na Vás myslieť a verím, že úprimnosťou sama k sebe sa dokážete posunúť o krok ďalej, sama uvidíte, či to bude spoločný krok s partnerom, alebo krok, ktorý spravíte sama za seba. Budem Vám držať palce na Vašej ceste!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa