Lucia, Košice: Priateľ nechce pochopiť, že sa chcem rozísť

Psychologická poradňa14.07.2016
Lucia, Košice: Priateľ nechce pochopiť, že sa chcem rozísť

Dobrý deň želám,
potrebujem vašu pomoc resp. odbornú radu. Predpokladám, že nie ste poradňa pre "milostné vzťahy", ale keby som nepotrebovala váš názor a radu nekontaktovala by som vás. Môj problém spočíva v tom, že mám priateľa, ktorý nechce pochopiť, že ja s ním vo vzťahu zotrvať nechcem.

Myslím si, že si na mňa zvykol, stal sa na mne závislým. Vidí vo mne všetko. Ja som pochopila, že v budúcnosti by sme si nerozumeli. Toto sú moje pocity. Najhoršie je to, že začne plakať ako malé dieťa, keď mu hovorím o mojom názore (rozchode). Neviem, či to brať ako vyhrážku, ale tvrdí mi že sa zabije, ak sa s ním rozídem. Obávam sa toho, nezniesla by som to, keby to spravil. Ako mám ďalej konať? Svojím správaním mu jasne dávam najavo ako to cítim. Zároveň mňa ten vzťah ubíja.

Lucia, Košice

Dobrý deň Lucia,
vzťah medzi mužom a ženou má byť založený na vzájomnej láske, porozumení, tolerancii a pochopení jeden druhého. Nie vždy sú tieto city vyvážené, ale mali by byť vzájomné. Vždy, keď vstupujeme do nového vzťahu, je to obojstranná náklonnosť, niečo nás k partnerovi priťahuje. Vždy až čas ukáže, či je to vzťah perspektívny, v ktorom môžeme jeden druhého posúvať, máme si čo povedať, dokážeme sa smiať na tých istých vtipoch, pomôcť si, keď to druhý potrebuje. Ak viac odovzdávame ako dostávame, začíname uvažovať, či je to to, čo sme chceli. Zrejme vo Vašom prípade to nebolo to pravé orechové. Vy máte jasno-vo vzťahu zotrvať nechcete a dávate to priateľovi jasne najavo. To je fér. Netreba predlžovať niečo len preto, že druhý má pocit, že bez Vás nevie existovať.

Jeho naviazanosť na Vás má asi svoj dôvod, Predpokladám, že ste tá silnejšia. Partner nie je ochotný vzdať sa Vás a používa nie celkom správny spôsob, ako o Vás neprísť. Nenechajte sa vydierať. Plač, výčitky môžu rozchod oddialiť, ale nič to nerieši. Ste rozhodnutá. Ak Vás vzťah ubíja, je nutné ho ukončiť. Je potrebné ešte raz sa s partnerom porozprávať. Povedať mu, že pre Vás nemá ďalšie zotrvanie vo vzťahu význam a že nezostanete s ním s ľútosti. Možno v jeho prípade nastane obdobie vzdoru, kedy bude k Vám zlý, bude Vám vyčítať a vráti sa k svojim praktikám-plač, hrozba samovraždou. Ste obidvaja dospelí a Vy nenesiete žiadnu zodpovednosť za neho. Máte život pred sebou. Verím, že  v budúcnosti stretnete niekoho, kto Vám bude oporou.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa