Lucia, Prešov: Boj s akné mi ničí život

Psychologická poradňa04.08.2014
Lucia, Prešov: Boj s akné mi ničí život

Dobrý deň,
už na začiatok sa ospravedlňujem za písanie bez diakritiky. Píšem do poradne už naozaj zo zúfalstva. Neviem, vždy som mala zo seba pocit, že som sebavedomá, silná a mladá žena, ktorá má 18 a celý život pred sebou. Som spoločenská a snažím sa vychádzať s ľuďmi, chodenie do spoločnosti mi nerobí problém. Mám rodinu, priateľa, študujem a nič mi nechýba. Život by sa zdal dokonalý, že? Ale nie je! Už od nepamäti (veľmi dlhú dobu asi 4 roky) bojujem s akné. Pre niekoho možno banálny problém, ale pre mňa je to niečo, čo ma obralo o sebaúctu, sebazáchovu a sebavedomie.

Naozaj už tento stav nezvládam. Chodím pravidelne na kožné a užila som už toľko liekov, že by som si sama mohla otvoriť farmaceutickú korporáciu. Neznášam každé ráno, keď vstanem a pozriem sa do zrkadla! Nerozumiem, ako mi môže môj priateľ hovoriť, že som krásna. Mám taký pocit, že ma nikto nechápe. Doma si z toho robia len srandu, aj ostatní z blízkej rodiny. Už naozaj je toho na mňa veľa... škola, problémy, maturita....

Lucia, Prešov


Milá Lucia!
Akné je problém, s ktorým bojuje mnoho mladých žien aj mužov. Z psychologického hľadiska je toto kožné ochorenie často podceňované. Problémy s pleťou majú často za následok znižovanie sebavedomia a strach z chodenia do spoločnosti. Veľmi dôležité je mať dobrý vzťah so svojou ošetrujúcou kožnou lekárkou. Liečba nie je len o liekoch, ale aj o možnosti zdôveriť sa s tým, ako sa cítite. Kožná lekárka by mala vedieť o vašich stavoch menejcennosti. Ak budete tieto stavy potláčať, môžu spomaliť a skomplikovať celú liečbu. Je prirodzené, že prepadáte negatívnym pocitom, hlavne keď sa nachádzate v náročnom období.

O to viac je dôležité nenechávať si pocity len pre seba. Poraďte sa so svojou ošetrujúcou lekárkou, môže Vám odporučiť psychológa, niekedy pomôže aj jednorazová návšteva. Uvidíte, že sa Vám uľaví, myslite na to, že to ako sa človek cíti sa prejavuje aj v našom organizme. Vaša psychická pohoda je dôležitá k liečbe Vašich problémov. Váš priateľ Vás očividne podporuje, neničte si svojím prístupom vlastný vzťah, pre partnera ste krásna bytosť ako zvonku tak znútra. Všetko predsa nie je len o vzhľade. Verím, že dáte na moju radu a nebudete svoje pocity potlačovať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa