Ľudmila, Prievidza: Rozmýšľam nad rozvodom

Psychologická poradňa30.11.-0001
Ľudmila, Prievidza: Rozmýšľam nad rozvodom

Dobry vecer,
prosim o pomoc uz som zufala a nezvladam psychicky svoju situaciu. Uz nemam chut niekedy ani zit. Mam 3deti 9,6.4. Vydata som skoro 8rokov za muza s ktorym sme spolu od mojej 18-tky. Zijeme v malom dvoj izbovom byte so svokrov ktora je alkoholicka. A problem je v tom ze sa uz v poslednej dobe ja s manzelom furt hadame. Moj muz ma rozne diagnozy...cukrovka tlak reuma atd.... ale najhorsie je ze nieje spolocensky ani komunikativny. O nicom sa spolu skoro nerozpravame...vsetko s neho taham jak z chlpatej deky.

On sa urazi a ked sa ho pytam ze co som mu spravila ci som mu ublizila on povie NIC.. a ja potom v zachvate nanho kricim a uz aj pred detmi lebo sa nedokazem ovladat uz. Uz to trva dlho takto cca 6-7rokov je to takto. A ja neviem ako dalej. Rizmyslam nad rozvodom ale nenam kam ist...neviem co mam robit. On sa so mnou odmieta bavit. Poradte prosim. Bolo za tie roky medzi nami kadeco. Aj ja som porobila hluposti (nepodviedla som ho) ale vzdy to akosi prehrmelo. Ale ja uz posledny rok nevladzem a dnes to u nas vyvrcholilo...uz nev

Ľudmila, Prievidza

Milá Ľudmila!
Niekedy nás život zavedie do situácií, ktoré nám prídu ako bezvýchodné, pociťujeme zúfalstvo, beznádej a možno aj zlosť na okolie, či na seba, že sme neriešili situáciu skôr. Podľa môjho názoru, však každý človek môže zmeniť svoj život a základom je začať od seba. Opýtajte sa samej seba: „Čo môžem zmeniť ja, aby som sa cítila lepšie?“ Myslím, že jedným z problémov je veľkosť bytu a hlavne jeho zdieľanie s vlastnou svokrou. Bolo by na mieste zamyslieť sa nad iným riešením, na takto malom priestore s tromi deťmi sa nedivím, že Vám aj manželovi niekedy domácnosť prerastá cez hlavu a vznikajú konflikty.

Okrem toho je tu svokrin problém s alkoholom, človek závislý na alkohole môže do celej domácnosti vnášať veľmi zlú atmosféru. Pokiaľ to ona sama nechce riešiť, minimálne je čas zamyslieť sa nad osamostatnením od tohto človeka. Nevravím, že sa s ňou nebudete stretávať, ale nie je povinnosťou zdieľať s ňou spoločnú domácnosť. Viete, Váš život aktuálne ovládajú rutinné pravidlá a možno Vám príde nemožné to zmeniť. Ale ono to možné je, je však potrebné zahodiť strach a do zmien sa pustiť. Sama cítite, že aktuálnu situáciu nezvládate a nejde len o Vaše psychické a fyzické zdravie, ale aj o zdravie Vašich detí.

Čo sa týka vzťahu s manželom, je ťažké odhadnúť, čo sa odohráva v jeho mysli. Pred akýmkoľvek radikálnym rozhodnutím, akým je rozvod, je však potrebné sa zamyslieť nad všetkým, čo Vám vzťah do tejto doby prinášal, uznať aj svoje chyby a aspoň sa pokúsiť o zmenu. Aj manžela určite zožiera mnoho vecí, o ktorých Vám síce nehovorí ale sú v ňom. Skúste nadhodiť nejakú praktickú tému, akou je napríklad zmena bývania. Je potrebné obnoviť medzi Vami komunikáciu, na to je však potrebné viesť rozhovor bez výčitiek, prehnaných emócií, zároveň s úprimnosťou. Potrebné však je aby ste sa obaja rozhodli pracovať na vzťahu.

Pomôcť by Vám mohol aj manželský terapeut, ak by partner odmietal ho navštíviť môžete pokojne aj sama. Minimálne si usporiadate myšlienky a naplánujete ako pokračovať. Ľudmila, máte tri zdravé rozvíjajúce deti. Veľmi sa mi páči myšlienka, že od momentu narodenia našich detí žijeme svoj život preto, aby oni mali krásne spomienky. Zamyslite sa nad tým, aké spomienky im momentálne tvoríte? A aké by ste chcela tvoriť? Vidíte ten rozdiel?

Všetko je o tom dať si pred seba dosiahnuteľný cieľ. Skúste sa hlavne Vy psychicky stabilizovať, pomôcť by Vám mohla aj zmena životného štýlu, zdravá strava, čas strávený s deťmi vonku, v prírode a hlavne by ste sa mala začať aj s manželom sústrediť na riešenie bytovej situácie.
Myslím, že som Vám predostrela témy, na ktorých je potrebné začať pracovať a verím, že začnete problémy, ktoré sú riešiteľné, reálne riešiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa